Sú tu najchladnejšie mesiace roka, pomoc a všímavosť teraz potrebujú aj ľudia bez domova

Noclaharen de paul pomoc bez domova.jpg
Foto: depaul.skamp;gid=1&pid=3

Na prevenciu pred umrznutím ľudí bez domova sa využijú kapacity mestského karanténneho zariadenia na Hradskej 2.

Bratislava spúšťa počas najchladnejších mesiacov – január a február krízový režim ako prevenciu pred umrznutím ľudí bez domova.

Oddelenie komunikácie a marketingu mesta Bratislava priblížilo, že počas mrazov budú dostupné služby nízkoprahového krízového nocľahu.

Na tieto účely sa využijú kapacity mestského karanténneho zariadenia na Hradskej 2. Jeho kapacita predstavuje 50 miest, v prípade plného stavu sú k dispozícii priestory v Nocľahárni sv. Vincenta Depaul.

Pomôžte aj vy

Pomôcť pri ochrane ľudí bez domova môže aj verejnosť, a to zavolaním na linku 159 od 19.00 do 7.00 ráno, keď jednotky mestskej polície venujú zvýšenú pozornosť pomoci ľuďom bez domova.

Operátori mestskej polície podnet vyhodnotia, vyrazia na miesto a poskytnú ohrozenému človeku pomoc. Zároveň budú počas najbližších týždňov všetky jednotky Mestskej polície, v spolupráci so Sekciou sociálnych vecí Magistrátu Bratislavy, počas nočných hodín sami vyhľadávať ľudí v núdzi, ktorým hrozí riziko umrznutia,“ priblížilo oddelenie komunikácie.

Dodalo, že členovia mestskej polície budú rozdávať materiálnu pomoc, ako sú deky, spacáky, karimatky či teplé odevné doplnky a zároveň budú zabezpečovať krízovú intervenciu.

V praxi by to znamenalo, že Mestská polícia privolá spolupracujúcu prepravnú službu, ktorá zaistí prevoz ohrozeného človeka do zimného krízového nocľahu.

Intervencia v uliciach

Oddelenie komunikácie poukázalo na to, že terénny tím mesta od začiatku zimy posilnil krízovú intervenciu v uliciach a ešte intenzívnejšie rozdáva materiálnu pomoc ľudom v ohrození.

Dôležitým partnerom mesta pri pomoci ľudom bez domova sú aj mimovládne organizácie, ktoré budú jednotlivo meniť svoj chod tak, aby vedeli pomôcť prekonať najmrazivejšie dni a znížiť tak riziko umrznutia medzi ľuďmi, ktorí prišli o domov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk