Súčasné umenie na dotyk prinesie už 6. ročník BLAF-u. Témou bude kapitál v umení

BLAF
SITA

Festival vizuálneho umenia a kultúry BLAF – Bratislava Art festival sa od 8. do 11. októbra uskutoční v takmer troch desiatkach galérií v hlavnom meste a tento rok bude jeho témou kapitál v umení.

Šiesty ročník festivalu ponúkne návštevníkom bezprostredný kontakt so súčasným umením v jeho rôznych podobách. Popri programoch v takmer 30 zapojených bratislavských galériách prinesie BLAF rad rôznorodých sprievodných aktivít – koncertov, vzdelávacích programov, vernisáží, komentovaných prehliadok výstav, tvorivých dielní, programov pre rodiny s deťmi. Prístupné budú opäť zdarma. BLAF 2015 otvorí 8. októbra o 20. hodine koncert pesničkárskeho dua Genius Locci v Café Berlinka v Slovenskej národnej galérii.

Napriek tomu, že program 6. BLAF-u je avizovaný na štyri dni, od 8. do 11. októbra, prvé podujatie sa uskutoční už 7. októbra. Konkrétne to bude prednáška Leontine Meijer-van Mensch o kunsthalle, komunitách a ich sociálnom význame, ktorá sa v klube Kunsthalle, v Dome umenia začne o 17. hodine.

Následné festivalové dni prinesú vždy pestrý program, napríklad v SNG sa 8. a 9. októbra uskutočnia od 9. do 11. hodiny vzdelávacie programy pre žiakov ZŠ. Prihlásiť sa na ne treba vopred na e-mailovej adrese: peter.pivoda@sng.sk, alebo na telefónnych číslach: 02/ 204 96 270 a 0915 786 712. Tvorivé dielne a vzdelávacie programy avizujú aj ďalšie inštitúcie, ako Galéria mesta Bratislavy, Kunsthalle, Slovenské múzeum dizajnu či Umelka.

BLAF nie je len o výtvarnom umení, ale aj o literatúre. Napríklad v piatok 9. októbra sa o 17. hodine v galérii Artotéka v priestoroch Mestskej knižnice na Kapucínskej 1 uskutoční stretnutie s autormi komiksových kníh. Na množstvo zaujímavých akcií nielen o knihe pozýva v sobotu 10. októbra kníhkupectvo Ex Libris, sídliace v SNG, medzi iným sa tu od 14. do 23. hodiny bude konať knižný bazár.

Netradičnú Indiánsku sobotu avizuje TOTO! je galéria. K aktuálnej výstave venovanej ilustrátorovi indiánskych príbehov Teodorovi Schnitzerovi pozýva od 18. hodiny na premietanie známych aj neznámych westernov. Časť akcií zo 6. ročníka BLAF-u sa zapojí aj do akcie Biela noc, ktorá sa v Bratislave koná po prvý raz práve v sobotu 10. októbra. Viac o bohatom programe festivalu možno nájsť na jeho webstránke http://www.blaf.sk a na sociálnom profile https://www.facebook.com/BratislavaArtFestival.

Témou šiesteho ročníka festivalu je podľa organizátorov BLAF kapitál. Kapitál v spojení s umením má vyvolať zamyslenie sa „nad dôležitosťou rôznych vedľajších aktivít okrem samotnej tvorby pre súčasného umelca, ako sú budovanie si kvalitného CV, ̦self-promo̒, zúčastňovanie sa na prezentáciách, súťažiach, artist-talks a podobne. Vytváranie tohto symbolického kapitálu sa dnes stalo jedným zo základných kritérií úspechu v umení alebo úspešnosti v rámci umeleckej kariéry,“ píšu organizátori na webe BLAF-u.

Tému by mali reflektovať aj výstavy a programy v galériách, ako aj diskusie. BLAF organizujú Nadácia – Centrum súčasného umenia a Clockwise v spolupráci so Slovenskou národnou galériou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk