Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obed, jedlo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com
9. júna 2015 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skpetrzalka.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o., ilustračné: pixabay.com

Súčasťou domácej opatrovateľskej služby je aj dovoz obedov

Opatrovateľská služba poskytovaná petržalským Strediskom sociálnych služieb je pomerne široká. Okrem pomoci pri dodržiavaní liečebného režimu, bežného upratovania, nakupovania a sprievodu na lekárske vyšetrenie prípadne vybavovanie úradných záležitostí poskytuje i dovoz obedov do domácnosti občanov.

V súčasnosti sú každý deň v teréne dve vozidlá, ktorými sa zabezpečuje dovoz obedov pre 75 obyvateľov. Rozvoz obedov sa vykonáva len v pracovných  dňoch. Podmienky pre poskytovanie donášky obeda do domácnosti sú tie isté, ako pri začatí poskytovania sociálnej služby. Je to  jeden z poskytovaných úkonov opatrovateľskej služby v domácnosti.

Občan musí byť posúdený na odkázanosť sociálnej služby  so stupňom odkázanosti najmenej II. Petržalka prispieva dôchodcom s trvalým pobytom v mestskej časti, ktorých príjem nedosahuje sumu 501 eur sumou 0,40 – 0,90 eur na jeden obed. Cena jedného obeda sú 3 eurá.

Žiadateľ podáva Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na oddelení sociálnych vecí MČ Bratislava-Petržalka. Žiadosť, ako aj bližšie informácie sú dostupné na internetovej stránke mestskej časti.

Po vydaní Rozhodnutia o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby a potvrdenia jeho právoplatnosti, si žiadateľ podáva Žiadosť o poskytnutie sociálnej služby priamo v SSS osobne. Žiadosť o poskytnutie sociálnej služby, ako i bližšie informácie sú dostupné na internetovej stránke www.ssspetrzalka.sk.

„V roku 2012 boli obedy dovážané 89 klientom, rok na to už 117 klientom. Vlani boli dovážané 127 klientom. Momentálne Strediskom sociálnych služieb zabezpečuje dovoz obedov 75 Petržalčanom denne a postupne vybavujeme ďalšie desiatky žiadostí,“ konštatuje riaditeľka SSS – Petržalka Soňa Chanečková.

Starosta Petržalky a podpredseda ZMOS Vladimír Bajan v tejto súvislosti upozorňuje, že samosprávy by aj pre sociálnu oblasť mali sledovať demografický vývoj.

„Momentálne riešime zvyšovanie kapacít materských a základných škôl. Ak sa ale pozrieme na vývoj o 5 či 10 rokov, je zrejmé, že samosprávy vrátane Petržalky budú musieť reagovať na nárast počtu seniorov, ktorým je už teraz potrebné začať vytvárať dostupné a kvalitné sociálne služby,“ konštatuje Vladimír Bajan.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X