Súčasťou domácej opatrovateľskej služby je aj dovoz obedov

obed, jedlo
pixabay.com

Opatrovateľská služba poskytovaná petržalským Strediskom sociálnych služieb je pomerne široká. Okrem pomoci pri dodržiavaní liečebného režimu, bežného upratovania, nakupovania a sprievodu na lekárske vyšetrenie prípadne vybavovanie úradných záležitostí poskytuje i dovoz obedov do domácnosti občanov.

V súčasnosti sú každý deň v teréne dve vozidlá, ktorými sa zabezpečuje dovoz obedov pre 75 obyvateľov. Rozvoz obedov sa vykonáva len v pracovných  dňoch. Podmienky pre poskytovanie donášky obeda do domácnosti sú tie isté, ako pri začatí poskytovania sociálnej služby. Je to  jeden z poskytovaných úkonov opatrovateľskej služby v domácnosti.

Občan musí byť posúdený na odkázanosť sociálnej služby  so stupňom odkázanosti najmenej II. Petržalka prispieva dôchodcom s trvalým pobytom v mestskej časti, ktorých príjem nedosahuje sumu 501 eur sumou 0,40 – 0,90 eur na jeden obed. Cena jedného obeda sú 3 eurá.

Žiadateľ podáva Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na oddelení sociálnych vecí MČ Bratislava-Petržalka. Žiadosť, ako aj bližšie informácie sú dostupné na internetovej stránke mestskej časti.

Po vydaní Rozhodnutia o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby a potvrdenia jeho právoplatnosti, si žiadateľ podáva Žiadosť o poskytnutie sociálnej služby priamo v SSS osobne. Žiadosť o poskytnutie sociálnej služby, ako i bližšie informácie sú dostupné na internetovej stránke www.ssspetrzalka.sk.

„V roku 2012 boli obedy dovážané 89 klientom, rok na to už 117 klientom. Vlani boli dovážané 127 klientom. Momentálne Strediskom sociálnych služieb zabezpečuje dovoz obedov 75 Petržalčanom denne a postupne vybavujeme ďalšie desiatky žiadostí,“ konštatuje riaditeľka SSS – Petržalka Soňa Chanečková.

Starosta Petržalky a podpredseda ZMOS Vladimír Bajan v tejto súvislosti upozorňuje, že samosprávy by aj pre sociálnu oblasť mali sledovať demografický vývoj.

„Momentálne riešime zvyšovanie kapacít materských a základných škôl. Ak sa ale pozrieme na vývoj o 5 či 10 rokov, je zrejmé, že samosprávy vrátane Petržalky budú musieť reagovať na nárast počtu seniorov, ktorým je už teraz potrebné začať vytvárať dostupné a kvalitné sociálne služby,“ konštatuje Vladimír Bajan.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk