Suma vyčlenená magistrátom na ľudí bez domova je stále nedostačujúca, aj menej prostriedkov je však viac ako nič

Monitoring ľudí bez domova
ilustračné: SITA

Hlavné mesto v tomto roku vyčlenilo vo svojom rozpočte 150-tisíc eur, ktoré budú rozdelené medzi projekty zamerané na pracovné aktivity ľudí bez domova na postupnú integráciu, sociálnu resocializáciu a celkovú komunitnú rehabilitáciu. No aj táto suma je ešte stále nedostatočná.

Oddelenie sociálnych vecí pri príprave rozpočtu žiadalo o 100-tisíc eur viac, čo sa však nesplnilo. Podľa projektového riaditeľa občianskeho združenia Vagus Gregorija Káru je napriek tomu aj menej prostriedkov viac ako nič. „Je dobré, že mesto vníma túto tému a boli by sme veľmi radi, ak by reflektovalo aj na aktuálne trendy v boji so stratou domova u svojich obyvateľov,“ povedal Kára.

Vyčlenené financie sú špeciálne určené na integračné projekty pre ľudí bez domova a je to svojím spôsobom grantová výzva. Takže organizácie pôsobiace na území Bratislavy sa o ne môžu uchádzať po predložení svojho projektu, ktorý musí mať ako primárny cieľ pomoc ľuďom bez domova vrátiť sa späť do bežnej spoločnosti. V rozpočte mesta sú potom plánované aj iné prostriedky, ktoré majú z časti financovať aj sociálne služby, ako napríklad nízkoprahové denné centrá, terénnu sociálnu prácu a útulky.

„Ako jedna z organizácií podáme projekt, ktorým sa o tieto prostriedky budeme uchádzať. Následne o podaných projektoch bude rozhodovať mesto, takže či sa dostanú aj k nám, neviem povedať, ale po minulé roky sa tak stalo. Mesto podporilo náš projekt zameraný na splácanie dlhov a získanie ubytovania prostredníctvom údržby verejných priestranstiev mesta, ktoré ako zamestnanie realizovali naši klienti. Tento rok sa ešte rozhodujeme, či podáme podobný projekt alebo sa zameriame na úplne novú ideu,“ vysvetlil Kára.

Housing first

„Medzi nové trendy patrí aj housing first – teda bývanie ako prvé. Vďaka tomuto prístupu je možné reálne znížiť počet ľudí bez domova. Napríklad mesto Brno realizuje takéto projekty už druhý rok a má skvelé výsledky,“ dodáva Kára na margo toho, aká nová idea by prichádzala do úvahy.

Pred necelými dvoma rokmi Brno vyčlenilo 50 mestských bytov pre projekt housing first. V prvej fáze ich losovaním pridelilo 50 brnenským rodinám, ktoré boli v zlej bytovej situácií (bývali na komerčných ubytovniach alebo nemali domov). Tieto rodiny následne museli spĺňať projektové podmienky (spolupráca s vyčlenenými sociálnymi pracovníkmi, zamestnanie, platenie upraveného nájmu) a dnes ich úspešne býva 49. Brno teraz spúšťa rovnaký projekt, ale pre jednotlivcov. To znamená, že ľudia bez domova v Brne budú mať šancu získať priamo mestské bývanie a za podobných podmienok sa dostať z ulice.

„Z nášho pohľadu by Bratislava v spolupráci s mimovládnymi organizáciami mala začať realizovať podobný projekt, a to čo najskôr, keďže housing first je vo svete overeným prístupom s pozitívnymi vedeckými výsledkami. Čo nás však mrzí je, že to mesto, ak vôbec, plánuje až na rok 2021, a to je v situácii, keď máme v meste nedostatočné služby pre ľudí bez domova naozaj neskoro,“ uzatvára Kára.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk