Súťaž na premenu areálu na Mlynských nivách pozná víťaza

Vizualizácia víťazného návrhu – ateliér Sadovsky & Architects
Vizualizácia víťazného návrhu – ateliér Sadovsky & Architects. Foto: www.yit.sk

Výsledkom súťaže bude premena bývalého brownfieldu na plnohodnotnú mestskú štvrť.

Víťazom architektonicko-urbanistickej súťaže na konverziu bývalej panelárne a priľahlého priemyselného areálu na Mlynských nivách sa stal ateliér Sadovsky & Architects. Ako ďalej informovala spoločnosť YIT Slovakia a.s., na víťazovi sa odborná porota zhodla jednohlasne.

Súťaž, ktorej výsledkom bude premena bývalého brownfieldu na plnohodnotnú mestskú štvrť, sa zúčastnilo 11 ateliérov zo Slovenska a Českej republiky.

O víťazovi rozhodla sedemčlenná odborná porota zložená z odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu vrátane zástupcov Metropolitného inštitútu Bratislavy, mestskej časti Ružinov, odborníkov v oblasti architektúry a urbanizmu, ako aj zástupcov investora.

Revitalizácia brownfieldov

V uplynulých rokoch sme sústredili veľa našej energie na revitalizáciu brownfieldov. Viaceré už máme úspešne za sebou a vďaka tomu vieme, čo tento prístup znamená. Prísť do územia, ktoré má za sebou vlastnú históriu a najmä má živé okolie, si vyžaduje veľkú zodpovednosť,“ uviedol pri vyhlásení výsledkov generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

Minulý rok spoločnosť dokončila projekt STEIN2 a onedlho začne výstavba prvej rezidenčnej etapy projektu ZWIRN v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne.

Environmentálny aspekt

Zámerom súťaže bolo nájsť najvhodnejší urbanistický koncept riešenia konverzie spojenej s celkovou revitalizáciou územia bývalej panelárne a priľahlého priemyselného areálu na Mlynských nivách vrátane jeho architektonického stvárnenia.

Hlavným cieľom je premena tohto typického brownfieldu na modernú mestskú štvrť, dôležitou požiadavkou v súťaži bol environmentálny aspekt.

Návrh ateliéru Sadovsky & Architects predstavil najlepší environmentálny koncept podporujúci revitalizáciu tohto zanedbaného územia,“ uviedol expert poroty v oblasti verejných priestorov, sociológie, krajinnej architektúry a trvalej udržateľnosti Lorant Krajcsovics.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk