Svätomartinské dni prinesú víno, tradície i lampióny, pozrite si program

Svätomartinské dni
SITA

Dni osláv bratislavského mladého vína už po deviaty raz oživia tradíciu svätomartinských osláv v Bratislave. Podujatie s názvom Svätomartinské dni bude od štvrtka 10. do soboty 12. novembra na Primaciálnom námestí.

Ako ďalej informovala Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu, mesto chce týmto sviatkom posilňovať historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám a propagovať prácu v oblasti vinárstva.

Ochutnávka mladých vín od bratislavských vinárov bude na Primaciálnom námestí od štvrtka do soboty od 12. do 22. hodiny. V piatok 11. novembra o 15. hodine požehnajú mladé vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci, na námestí bude aj kultúrny program. Chýbať nebudú ani svätomartinské lampiónové sprievody, ktoré budú v piatok 11. novembra v areáli Bratislavského hradu a v sobotu 12. novembra na Rudnayovom námestí.

Deti si budú niesť vlastnoručne vytvorené lampióny a spievať piesne. Záujemcovia, ktorí sa chcú pridať k piatkovému sprievodu sa stretnú o 17. hodine pri hlavnom vchode na Bratislavský hrad. Sobotný sprievod pôjde o 18.30 hod. z Rudnayovho námestia cez Staré Mesto do Zichyho paláca, kde pre deti pripravujú ďalší program. Aj tento rok budú okrem programu v dňoch od 11. do 13. novembra tradičné Svätomartinské bohoslužby v Katedrále sv. Martina.

Svätomartinské dni organizuje hlavné mesto SR Bratislava pod záštitou primátora Iva Nesrovnala. História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer tritisíc rokov do minulosti a storočia predstavoval najvýznamnejší vinohradnícky región Slovenska. Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni kráľovnej Márie Terézie, v 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk