Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sinterklaas portrait arms wide. isolated on white background with vintage look. Dutch character of Santa Claus
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: thinkstockphotos.com
10. decembra 2017 Zaujímavosti od Táňa Vasilková Diskusia()

Svätý Mikuláš – iba legenda, či skutočný hrdina?

Tento týždeň sme oslávili sviatok Mikuláša. Zvykli sme si, že je to deň, kedy deťom do čižmičiek vložíme sladkosti či ovocie a po ulici chodia čerti a anjeli. Kto bol však Svätý Mikuláš naozaj?

Odhaduje sa, že Mikuláš žil na prelome 3. a 4. storočia na území dnešného Turecka, vo vtedajšej Rímskej ríši. Narodil sa do bohatej rodiny a aj keď jeho rodičia zomreli, nemusel by už nikdy pracovať. On sa však rozhodol, že všetok svoj majetok venuje chudobným, chorým a trpiacim. Zväčša konal tajne a peniaze rozdával v noci, aby ho videlo čo najmenej ľudí. No jeho dobrota sa aj tak rozšírila. 

Biskup svätý Mikuláš
Biskup v ťažkých časoch

Keďže bol veľmi zbožný, stal sa biskupom v meste Myra – dnešný Demre v Turecku. Bol však natoľko aktívny, že ho protikresťanská vláda chytila a mučila. Našťastie žil práve v čase veľkých zmien. V toku 313 cisár Konštantín I. podpísal Milánsky edikt, deklaráciu, ktorá zaručovala slobodu vyznanie pre všetky náboženstvá v celej Rímskej ríši. Všetci väzni väznení kvôli náboženstvu boli prepustení a s nimi aj Mikuláš, ktorý mohol ďalej pokračovať vo svojej práci. 

Záchranca chudobných

Po jeho smrti sa o ňom začalo tradovať veľké množstvo povier a legiend. Jednou z nich je príbeh o troch dcérach chudobného muža. Keďže nemal pre svoje dcéry veno, vedel, že ich nemôže vydať. Rozhodol sa teda predať ich na prostitúciu. Keď sa to dozvedel Mikuláš, potajomky im tri noci prinášal vrecko s peniazmi, čím zachránil dcéry od neprajného osudu. Údajne peniaze boli uložené v topánkach pri krbe. Práve odtiaľ sa zobral dnešný zvyk vkladať sladkosti deťom do topánočiek. 

Oslavujú ho po celom svete

V Holandsku sa Mikuláš nazýva Sinterklass a sprevádza ho jeho pomocník Zwarte Piet – Čierny Peter. Do Holandska prichádza údajne zo Španielska už v polovici novembra, vždy oblečený v typickom biskupskom rúchu a na bielom koni. Do 6. decembra Sinterklass prechádza celou krajinou, aby sa rozhodol, či sú deti správne vychované. V Poľsku sv. Mikolaj prináša sladkosti pod vankúš a v USA si tradíciu pozmenili a namiesto biskupa Mikuláša prichádza Santa Claus, ktorý nosí darčeky na Vianoce. 

Mikulášske čokoládky

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X