Svet si pripomína pamiatku obetí holokaustu, spomínala aj Petržalka: Viete, čo sa tu zomlelo?

Medzinárodný deň obetí holokaustu

V nedeľu 27. januára je deň, ktorý je venovaný obetiam holokaustu. Medzinárodný deň obetí holokaustu si pripomenula aj Petržalka.

Druhá svetová vojna mala na svedomí množstvo nevinných ľudských životov, ktoré padli za obeť holokaustu. Ľudia na smutnú históriu nezabudli a svet vyhradil 27. januára ako deň, kedy sa na tieto obete spomína. Medzinárodný deň obetí holokaustu si pripomenula aj Petržalka a poodhalila históriu, čo sa v nej zomlelo.

„V roku 1944 prišiel na petržalskú stanicu transport z Budapešti s takmer 2000 väzňami, zväčša maďarskými Židmi, ktorých umiestnili v Petržalskom pracovnom tábore Engerau. Po oslobodení v apríli 1945 bolo za plotom petržalského cintorína objavených päť masových hrobov s takmer 500 obeťami,“  napísala na svojej Facebookovej stránke mestská štvrť. Do Petržalky bolo počas druhej svetovej vojny deportovaných približne 2000 Židov. Tábor Engerau mal 6 podtáborov, z toho jeden z nich sa nachádzal na mieste, kde stojí dnešný komplex Incheba Expo Bratislava.

Veľa obetí bolo narodených vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a prichádzajú si ich uctiť na petržalský cintorín pozostalí, ktorí pochádzajú nielen zo Slovenska, ale i Maďarska či Rakúska. „Na cintoríne dnes stojí kamenná mohyla s tabuľou, ktorá informuje o 497 pochovaných obetí holokaustu a druhá uvádza 36 identifikovaných mien,“  uviedla mestská časť.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk