Sieť nemocníc, spoločnosť Svet zdravia, a. s., postaví do roku 2021 prvú koncovú nemocnicu novej generácie v Bratislave. Ako informovali zástupcovia spoločnosti na piatkovej tlačovej konferencii, nemocnica novej generácie sa má nachádzať v lokalite Bory.
Začiatok výstavby je naplánovaný na rok 2018, pričom prvých pacientov by mohla nemocnica privítať už v prvej polovici roka 2021. Súkromná investícia by mala dosiahnuť viac ako 100 miliónov eur. Svet zdravia patrí do skupiny Penta Investments.
Nemocnica novej generácie v Bratislave bude pri počte 400 lôžok poskytovať kombináciu zdravotnej starostlivosti koncovej a všeobecnej nemocnice. V rámci koncovej zdravotnej starostlivosti bude nemocnica zahŕňať 14 operačných sál, urgentný príjem novej generácie, 36 jednolôžkových izieb intenzívnej starostlivosti, pôrodnicu novej generácie, prvé komplexné centrum zamerané na liečbu mozgových príhod, traumacentrum schopné zvládnuť aj náročné operácie poranení chrbtice, panvy a mozgu, či transplantačné centrum zamerané na príbuzenské transplantácie.
Všetky pacientske izby budú mať jednolôžkový štandard s doplnkovým lôžkom pre sprevádzajúcu osobu. Súčasťou bude samostatné sociálne zariadenie upravené aj pre imobilných pacientov. Štandardným vybavením bude tiež komunikačno-infotainmentový systém (TV, internet, videokomunikácia s personálom a s rodinou, prístup do zdravotnej dokumentácie a k doplnkovým službám nemocnice), medicinálne plyny a možnosť centrálneho monitoringu životných funkcií.
„Koncept nemocnice pripravujeme tak, aby sme našim pacientom poskytovali liečbu s dôrazom na optimálny výsledok a na čo najskorší návrat do aktívneho života. Reflektujeme svetové trendy zdravotnej starostlivosti, a preto sa budeme snažiť pobyt pacienta v relatívne nebezpečnom prostredí nemocnice skrátiť na minimum prostredníctvom zvyšovania podielu ambulantnej a jednodňovej starostlivosti, včasnej rehabilitácie a princípov na urýchlenie zotavenia,“ doplnil Anton Hanušín, riaditeľ projektu nemocnice novej generácie Svet zdravia Bratislava.
Nemocnica využíva v dizajne pavilónový princíp s prepojenou centrálnou osou a s oddelenými logistickými tokmi pre pacientov, personál, dodávateľov, respektíve pre akútnych pacientov prichádzajúcich na urgentný príjem. Budova bude mať celkovo päť poschodí (jedno podzemné a štyri nadzemné podlažia) a je pripravená aj na budúci rozvoj a rozšírenie. Podľa zverejnených informácií jednotlivé pavilóny bude možné v prípade veľkých epidémií prevádzkovo oddeliť. Za architektonickým návrhom je holandské štúdio Dutch Health Architects (autori aj nemocnice novej generácie v Michalovciach).
V novej nemocnici nájde prácu približne 1 200 zamestnancov. Z toho bude približne 230 lekárskych a 700 ošetrovateľských miest. „Našou ambíciou je prilákať najlepších lekárov a zdravotné sestry zo Slovenska aj zo zahraničia. Mnohí z nich čakajú práve na takúto príležitosť. Chcú sa vrátiť domov a pracovať v profesionálnych podmienkach, na ktoré sú zvyknutí,“ povedal Hanušín.
Projektový tím momentálne pripravuje potrebnú dokumentáciu na získanie právoplatného územného rozhodnutia a následného stavebného povolenia. Cieľom spoločnosti je splniť obidve nevyhnutné podmienky na začatie výstavby v priebehu budúceho roka.
https://www.youtube.com/watch?v=hFSN1Su8s8o