Svetový deň duševného zdravia: Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické

Tínedžeri, študenti, mladí ľudia
Foto: ilustračné, thinkstock

Na Slovensku stúpa výskyt nových duševných porúch, a preto je dôležité zabezpečiť prístup k pomoci pre tých, ktorí ju potrebujú. Bratislavský kraj aktívne spolupracuje s Psychologickým centrom, aby poskytol rýchlu, bezplatnú a anonymnú pomoc pre mladých ľudí s duševnými problémami.

Dnes je hektický svet a ľudia si viac a viac uvedomujú dôležitosť posilnenia zdravia, či už fyzického alebo psychického. Čoraz viac ľudí si uvedomuje veľkú váhu aj duševného zdravia. Je nesporné, že naša emocionálna a psychická pohoda má priamy vplyv na náš celkový životný komfort.

Z tohto dôvodu je nutné si uvedomiť, že o našu duševnú pohodu sa môžeme postarať rovnako, ako o svoje fyzické zdravie. Aby sa vždy zdôrazňovala táto nutnosť, každoročne si pripomíname Svetový deň duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra.

V roku 1991 Svetová federácia za duševné zdravie (WFMH) vyhlásila 10. október za Svetový deň duševného zdravia, s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti o otázkach duševného zdravia na celom svete.

Výskyt nových duševných porúch

Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií výskyt nových duševných porúch na Slovensku vzrastá približne o 23% ročne. Za najrozšírenejšie psychické ochorenie sa považuje depresia. Vzhľadom na tento trend je stále dôležitejšie venovať pozornosť duševnému zdraviu a zabezpečiť prístup k pomoci pre tých, ktorí ju potrebujú.

Bratislavský kraj sa významným spôsobom zaujíma o duševné zdravie svojich občanov a aktívne spolupracuje s IPčkom – Psychologickým centrom, aby poskytol pomoc mladým ľuďom, ktorí sa stretávajú s duševnými problémami. Toto spojenie prináša rýchlu, bezplatnú a anonymnú pomoc pre tých, ktorí ju potrebujú.

Podpora duševného zdravia

IPčko je Psychologické centrum a je tiež miestom, kde mladí ľudia zo širokého okolia Bratislavského kraja môžu získať nevyhnutnú pomoc a podporu v oblasti duševného zdravia. V digitálnom veku, ktorý prináša nové výzvy a tlaky, je dôležité mať prístup k profesionálnej pomoci.

Na stránke niesomok.sk, ktorá je súčasťou IPčka, nájdu mladí ľudia všetky potrebné informácie a zdroje, ktoré im môžu pomôcť pri zvládaní stresu, úzkosti, depresie a iných duševných ťažkostí. Táto platforma ponúka okamžitú pomoc a podporu, ktorá môže byť pre mladých ľudí v ťažkých časoch nevyhnutná.

Odstránenie stigiem

Svetový deň duševného zdravia má za cieľ odstrániť stigmu, ktorá často sprevádza duševné problémy. Zdôrazňuje sa, že duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické zdravie, a preto nie je dôvod sa hanbiť, ak potrebujeme pomoc. Spolupráca Bratislavského kraja s IPčkom – Psychologickým centrom je významným krokom vpred v oblasti poskytovania pomoci pre mladých ľudí, ktorí ju potrebujú.

Výzvou je oslovovať problémy duševného zdravia včas a hľadať riešenia. Duševné zdravie je dôležitou súčasťou nášho celkového zdravia a pohody. Spolupráca Bratislavského kraja s IPčkom a platformou niesomok.sk je krokom správnym smerom v zabezpečení podpory pre mladých ľudí v oblasti duševného zdravia. Je to výzva pre nás všetkých, aby sme sa starali nielen o svoje fyzické, ale aj duševné zdravie a podporovali ostatných v ich ceste k duševnej pohode.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk