Svetoznáme koláže aj netradičné obrazy, to prinášajú dve nové výstavy v GMB

Pálffyho palác, GMB, Pohľad na Pálffyho palác na Panskej ulici. Budova je sídlom Galérie mesta Bratislavy (GMB). Bratislava, 9. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
SITA

Jednou z výstav, na ktoré aktuálne pozýva Galéria mesta Bratislavy, je aj výber z koláží od popredného českého umelca 20. storočia Jiřího Kolářa.

Koláže a netradičné spojenie plastiky a maľby prinášajú dve najnovšie výstavy Galérie mesta Bratislavy. Spomienkou na Jiřího Kolářa je výstava Legenda svetovej koláže umiestnená v sídle galérie, v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11. Jej kurátor Jan Kukal ponúka až do 6. marca návštevníkom prierez z tvorby Jiřího Kolářa, umelca svetového významu, ktorý by sa 24. septembra 2014 dožil sto rokov. Medzinárodné uznanie si získalo predovšetkým jeho výtvarné dielo.

„Jeho poézia nie je menej kvalitná, ale pre jazykovú bariéru sa horšie komunikuje. Presadil sa kolážami, v ktorých využíval nielen všetky známe prostriedky a techniky, ale vynašiel aj množstvo nových,“ pripomína v texte k výstave kurátor.

Pod názvom Immortality predstavuje Galéria mesta Bratislavy prierez dielom Miloša Boďu. Boďove obrazy, ktoré spájajú maľbu a plastiku, často inšpirovanú skutočnými tvormi, možno vidieť v priestoroch GMB v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19 do konca februára 2016.

Ako v texte k výstave píše jej kurátorka Beata Jablonská, expozícia „predstavuje skoncentrovaný obraz toho najpodstatnejšieho z jeho doterajšej tvorby. Jednotlivé série Prekvapenia (od 2007), Menu (od 2009), Osraté muchami (od 1993), Juxtapozície (od 1996) a Smutná zábava (od 2002) sú otvorenými súbormi, s neobmedzeným počtom diel“. Boďove obrazy charakterizuje „svojská irónia, menšia či väčšia dávka cynizmu a sem tam aj nekorektný čierny humor“, dodáva Jablonská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk