Sviatky možno osláviť aj so Slovenskou filharmóniou. Toto všetko ponúka

Slovenská filharmónia
ilustračné: SITA

Na široké spektrum vianočných a novoročných koncertov pozýva aj v aktuálnej 67. sezóne Slovenská filharmónia. Komornejšie i veľké symfonické koncerty filharmonikov v ich sídle, v bratislavskej Redute tak, ako každý rok, vyvrcholia Silvestrovským a Novoročným koncertom.

Ako ďalej informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova, tradičné Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru pod vedením zbormajsterky Magdalény Rovňákovej spestrí vystúpenie sólistky Opery Slovenského národného divadla Evy Hornyákovej a herca Vladimíra Kobielskeho. Za dirigentským pultom bude stáť stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie Rastislav Štúr. Koncerty sa uskutočnia pár dní pred Vianocami, v nedeľu a pondelok, 20. a 21. decembra so začiatkom o 19. hodine.

V rámci koncertného cyklu Stará hudba pozývajú v utorok 22. decembra na Vianočný koncert členovia komorného súboru Il Cuore Barocco pod umeleckým vedením Tomáša Kardoša. Na program koncertu zaradili dve diela z 18. storočia – Missu pastoralis Josepha Umstatta a Missu es G Jeuilil nati od piaristu a skladateľa P. Petrusa Peťka.

„Rakúsky skladateľ Joseph Umstatt strávil istý čas na kniežacom dvore Imreho Esterházyho v Bratislave. Bol vo svojej dobe známou osobnosťou. Venoval sa predovšetkým hudbe pre organ a čembalo, uvádzali sa však aj jeho omšové cykly a opery,“ priblížila skladateľa obdobia vrcholného baroka Tolstova. Spomedzi množstva omší patria medzi jeho najznámejšie tituly Missa Natalitia a Missa pastoralis, obe zasvätené adventnému a vianočnému času.

Sólistami sviatočného utorkového popoludnia budú štyria speváci – sopranistka Tereza Maličkayová, altistka Jarmila Balážová, tenorista Matúš Šimko a basový spevák Tomáš Šelc. Koncert súboru starej hudby sa v Malej sále Slovenskej filharmónie začne o 17. hodine.

Slávnostný program filharmonikov vyvrcholí na Silvestra a Nový rok koncertmi s názvom Hold londýnskym BBC Proms. Diela zo známych opier i valčíky a obľúbené kompozície od Wagnera, Stravinského, Rossiniho, Webera a ďalších zaznejú v interpretácii Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa. Za dirigentským pultom bude stáť stály hosťujúci dirigent filharmónie Rastislav Štúr. Silvestrovský koncert sa v posledný deň roka začne o 16. hodine a novoročný koncert v piatok 1. januára o 19. hodine. Viac podrobností o koncertoch možno nájsť na webstránke Slovenskej filharmónie http://www.filharmonia.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk