Približne sto ľudí si včera na Hviezdoslavovom námestí pripomenulo 27. výročie sviečkovej manifestácie. Na podujatí, ktoré zorganizovalo Fórum kresťanských inštitúcií sa zúčastnili a vystúpili s prejavmi aj osobnosti verejného života, napríklad primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.
Podľa Nesrovnala predstavujú účastníci demonštrácie pre nás inšpiráciu. „Ku každému, kto tam vtedy bol, prechovávam obrovskú úctu,“ povedal. Demonštranti podľa neho dokázali, že sa vedia postaviť proti životu v strachu. Ako dodal, manifestácia otvorila dvere zmenám, z ktorých výsledkov sa tešíme dodnes.
Význam manifestácie pre neskorší pád režimu zdôraznil aj Krajňák. Podľa neho manifestácia predstavuje vynikajúci príklad nenásilného odporu voči totalite pre nadchádzajúce generácie. Podľa predsedníčky Fóra kresťanských inštitúcií Kataríny Hulmanovej patrí manifestácia k najlepším častiam našej histórie a mali by sme na ňu byť právom hrdí.
Zároveň pripomenula, že solidarita, ktorú po násilnom potlačení manifestácie prejavilo účastníkom zahraničie, nás zaväzuje k tomu, aby sme aj my boli solidárni s časťami sveta, kde sa potláčajú ľudské práva.
Podľa arcibiskupa Zvolenského spočíva hodnota manifestácie v preukázaní sily svedomia ľudí. „Pre dôstojný ľudský život je nevyhnutná náboženská sloboda,“ vyhlásil. Zdôraznil, že v dnešnej dobe je nevyhnutné brániť prirodzené ľudské práva. Čoraz viac sa totiž podľa neho kladie dôraz na „nové“ ľudské práva, ktoré sú výsledkom ideologických konceptov ako napríklad gender ideológia. Ako dodal, tie často smerujú proti ľudskej prirodzenosti.
Bratislavská sviečková manifestácia z 25. marca 1988 vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z prenasledovaných katolíckych spoločenstiev.
Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. Tým pôvodne náboženské podujatie získalo širší občiansky rozmer. Na manifestáciu na Hviezdoslavovo námestie prišlo približne 2 000 ľudí, ďalšie tisíce boli v priľahlých uliciach. Počas zhromaždenia neodzneli žiadne prejavy, manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbami.