Sysľovské polia sa budú postupne meniť, dôvodom je záchrana ohrozeného dropa veľkého

Syslovske polia chranene uzemie.jpg

V území a okolí vytýčia nové rekreačné cesty okrem už existujúcej na trojmedzie, na ktorých budú môcť ľudia z bezpečnej vzdialenosti dropa pozorovať.

Bratislava postupne mení chránené územie Sysľovské polia pre záchranu dropa veľkého. Ako informuje hlavné mesto na sociálnej sieti, drop bol kedysi na Slovensku bežným druhom, postupne však mizne. V súčasnosti je najviac ohrozeným vtáčím druhom a nachádza sa u nás už len v jedinej lokalite – Sysľovské polia.

Na týchto pozemkoch sa nie vždy hospodárilo šetrne s ohľadom na jeho výskyt,“ poznamenalo mesto. To sa má od tohto roku zmeniť a vďaka projektu LIFE Steppe on border chcú zvýšiť kriticky nízku populáciu dropa na Slovensku.

V území a okolí vytýčia nové rekreačné cesty okrem už existujúcej na trojmedzie, na ktorých budú môcť ľudia z bezpečnej vzdialenosti dropa pozorovať. „Okrem dropa tu bude možné pozorovať aj mnohé iné druhy, ako napríklad kaňu sivú, sokola sťahovavého, sokola rároha, orliaka morského, orla kráľovského, jastraba krahulca, haju červenú, snehulku severskú, ľabtušku poľnú a vzácne sa tu vyskytujúceho tchora stepného,“ dodáva mesto.

Magistrát minulý týždeň na trojmedzí pri hranici s Rakúskom a Maďarskom kontroloval výskyt dropov. „Videli sme ich až 40 a vidieť ich môžete aj vy,“ konštatuje mesto s tým, že stačí použiť červenú turistickú značku z Čunova na trojmedzie, kde teraz dropy zimujú a dajú sa z bezpečnej vzdialenosti s ďalekohľadom pozorovať.

Zároveň však žiadajú návštevníkov, aby používali len vyznačenú trasu a svoje psy mali na vôdzke. „Je to veľmi dôležité vždy, no v tomto období obzvlášť, pretože začína tokanie a následne budú sliepky dropa vyberať miesto na hniezdenie,“ upozorňuje mesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk