Takmer celá Bratislava spojila sily na pomoc Ukrajine, zorganizovali sa veľké zbierky pre ľudí

Pomoc Ukrajine
Foto: SITA, Foto: Facebook/ Charita DNV, Petržalka - koláž Bratislavadeň

Ľudia mali možnosť priniesť na pomoc funkčné oblečenie, deky, hygienické potreby či jedlo.

Konflikt Ruska a Ukrajiny pred niekoľkými dňami vyvrcholil a začala sa vojna. Celý svet sleduje dianie na Ukrajine i osudy ľudí a bombardovaných miest so zatajeným dychom.

Mnohí vyjadrili ochotu pomôcť. Bratislavčania, mestské časti a organizácie spojili sily a vyzvali ostatných, aby priniesli pre ľudí na Ukrajine rôzne veci. Niektorí sa dokonca ponúkli, že vedia poskytnúť ubytovanie niekoľkým ukrajinským rodinám.

Veľká zbierka v Petržalke

Ako informovala Petržalka, zbierka vecí pre ľudí v Dome kultúry Zrkadlový háj cez uplynulý víkend praskala vo švíkoch. Už počas prvého dňa zbierky sa takmer doplna zaplnili sklady s materiálnou pomocou pre Ukrajinu.

Mestská časť hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomohli s triedením, uskladnením či preberaním vecí od 10.00 hod. do 18.00 hod. Materiálna pomoc poputuje priamo na Ukrajinu, naše východné hranice alebo sa použije pre priateľov, ktorí utekajú pred vojnou a prídu na Slovensko.

Zbierka trvá do piatka 4. marca. Momentálne sú však už plné sklady a je potrebné priniesť iba nevyhnutné veci ako trvanlivé potraviny na rýchly konzum, hygienické potreby, lieky, spacáky, rúška a respirátory. Oblečenie, topánky a trvanlivé potraviny na varenie už nie sú potrebné.

Pomoc Ukrajine
Veľká zbierka v Petržalke. Foto: Facebook/ Petržalka

Pomoc zo Starého Mesta

Staré Mesto vyzvalo miestnych obyvateľov, aby pomohli. Podporia ukrajinské mesto Ivano-Frankivsk, ktoré sa taktiež ocitlo v ťažkej situácii.

Ľuďom, ktorí ostali bez strechy nad hlavou, chýbajú spacáky a karimatky. Mali by byť čisté a nezničené. Môžete ich priniesť do Staromestského centra kultúry a vzdelávania na Školskú ulicu č. 14 v pondelok a utorok od 9.00 hod. do 17.00 hod.

Darovať veci môžete aj v Staromestskom centre kultúry a vzdelávania na Gaštanovej ulici č. 19 v pondelok a utorok od 9.00 hod. do 17.00 hod. Zbierku organizuje i Miestny úrad v Starom Meste, veci budú čakať v pondelok od 9.00 hod. do 17.00 hod. a utorok od 9.00 hod. do 15.00 hod.

Materiálna zbierka v Karlovej Vsi

Karlovešťania môžu podať pomocnú ruku a priniesť potrebné veci na Karloveskú ulicu č. 1. Ľudia potrebujú deky, spacáky, karimatky, plienky, hygienické potreby, sunar, farbičky, omaľovánky, konzervy a trvanlivé potraviny.

Zbierka končí v pondelok 28. februára a veci môžete priniesť od 15.00 hod. do 18.00 hod. Všetko, čo sa vyzbiera, pôjde na hraničný priechod v Ubli pre hladných a uzimených utečencov.

Pomáha aj Charita DNV

Zamestnanci Charity DNV v spolupráci so SHAR cukráreň taktiež zorganizovali materiálnu zbierku počas víkendu. Ľudia nosili potraviny, hygienické potreby, lekárničky a obväzy, deky, spacáky či posteľnú bielizeň.

Ako uviedla Charita DNV na Facebooku, je v kontakte s farnosťou v Marianke, ktorá prijala už niekoľko matiek s deťmi. Pomôcť môžete aj finančne a poslať ľubovoľnú čiastku na transparentný účet farnosti.

Pomoc Ukrajine
Pomoc v Devínskej Novej Vsi. Foto: Facebook/ Charita DNV

Ružinov hľadá ubytovanie

Osud mnohých ukrajinských rodín nie je ľahostajný ani Ružinovu a chce pomôcť. Mestskej časti sa začali ozývať prví ľudia, ktorí prichádzajú z Ukrajiny a potrebujú podporu.

Momentálne evidujú dve rodiny, ktoré vedia niekoľko dní ostať u príbuzných, avšak potrebovali by pomoc na dlhšie obdobie. Ak viete o nejakom vhodnom ubytovaní, kontaktujte Ružinov na Facebooku.

Pomáha aj Rada pre práva dieťaťa

Táto mimovládna organizácia operuje nielen v Bratislave, ale taktiež na iných miestach. Tím majú v Humennom, na hraniciach vo Veľkých Slemenciach i priamo v Užhorode.

Rada pre práva dieťaťa zostavila sieť záchytných odberných miest, na ktoré môžu ľudia dodávať materiálnu pomoc. V Bratislave môžete pomôcť na Kadnárovej ulici č. 85 (kontaktná osoba Štefánia Kruľová, tel. číslo 0903 778 902).

Z vecí chýbajú najmä detské plienky, detské výživy, piškóty, hygienické vložky a tampóny, minerálky, čaje, dezinfekčné mydlá, keksíky, vlhčené obrúsky, trvanlivé ovocie, džemy, maslo, granko, vitamíny. Nemusíte už nosiť deky, oblečenie, hračky, potraviny na varenie či obuv.

Ak viete poskytnúť ubytovanie, napíšte na email lenkatinki@gmail.com. Štát dáva na ubytovanie každého utečenca príspevok.

Okrem materiálnej pomoci hľadá organizácia aj dobrovoľníkov, ktorí pomôžu s distribúciou či triedením vecí. Záujemcovia sa môžu hlásiť na email jozef.tinka@yahoo.com.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk