Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miestny úrad Dúbravka
ilustračné: SITA
13. mája 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Takmer miliónové straty príjmov pocíti aj Dúbravka, zvýšia sa aj jej výdavky

Mestská časť zároveň počíta so zvýšením svojich výdavkov o takmer 130-tisíc eur.

Bratislavská Dúbravka očakáva v dôsledku krízy pokles príjmov o takmer milión eur. Mestská časť zároveň počíta s navýšením výdavkov o takmer 130-tisíc eur. Na zasadnutí miestneho zastupiteľstva o tom informoval prednosta miestneho úradu Rastislav Bagar.

Je to viac ako milión eur, ktoré budeme musieť do konca roka vykryť,“ uviedol prednosta a doplnil, že na júnové zastupiteľstvo a do komisií miestny úrad pripraví návrh na zmenu rozpočtu tak, aby bol ku koncu roka vyrovnaný. „Našou prioritou je aj naďalej školstvo, ale musíme tento rok škrtať,“ dodal prednosta.

Výpadok v príjmoch

Rastislav Bagar pripomenul, že hlavným zdrojom príjmov pre samosprávy je daň z príjmov fyzických osôb. „Pokiaľ je taká veľká skupina ekonomicky aktívnych ľudí tri mesiace na OČR, PN a v karanténach, je samozrejmé, že dochádza k výraznému výpadku v príjmoch,“ vysvetlil Bagar a doplnil, že odhady, z ktorých miestny úrad vychádzal, sa opierajú o analýzy ministerstva financií a Národnej banky Slovenska.

Výpadok dane z príjmov bude mať priamy dopad na náš rozpočet v odhadovanej výške 600-tisíc eur,“ uviedol prednosta.

Pokles príjmov z miestnych daní mestská časť odhaduje na úrovni 70-tisíc eur, príjmy z prenájomov poklesnú o približne 146-tisíc eur, o ďalších 77-tisíc eur príde Dúbravka z dôvodu výpadku príjmov z kultúrnych podujatí a 80-tisíc stratí na poplatkoch rodičov za prevádzkové náklady materských škôl. Celkový pokles príjmov mestskej časti sa zatiaľ odhaduje na 973-tisíc eur.

Odpustenie nájmu

Navyše, mnohí podnájomníci sa na nás obracajú so žiadosťou o odpustenie nájmu, no my ako úrad to nemôžme spracovať, keďže to je v kompetencii zastupiteľstva,“ doplnil prednosta a dodal, že ak poslanci na najbližšom zasadnutí schvália odpustenie nájmov, príjmy mestskej časti sa znížia o ďalšiu položku.

Oproti tomu nám, bohužiaľ, narastajú výdavky,“ vysvetlil prednosta a spresnil, že ide najmä o výdavky na dezinfekciu, hygienické prostriedky a opatrovateľské služby. „Zvýšenie výdavkov odhadujeme na úrovni 129-tisíc eur,“ informoval Bagar.

Prednosta zároveň uviedol, že nútené znižovanie výdavkov mestskej časti by sa nemalo dotknúť investičných akcií, na ktoré dostane Dúbravka dotácie, aby o tieto financie neprišla. Konkrétnymi zmenami v rozpočte mestskej časti by sa mali dúbravskí poslanci zaoberať na júnovom zastupiteľstve.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X