Takto skončilo mimoriadne zastupiteľstvo Starého Mesta: Padli rozhodnutia o parkovacej politike a o zavedení nízkoemisných zón

Miestny urad stare mesto maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk

V utorok sa konalo mimoriadne zastupiteľstvo mestskej časti Staré Mesto, kde sa rozhodovalo o parkovacej politike a o zavedení nízkoemisných zón.

Poslanci miestneho zastupiteľstva Starého Mesta neprijali súhlasné stanovisko k návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta o dočasnom parkovaní. Avšak prijali súhlasné stanovisko k dodatku o zavedení nízkoemisných zón. Súhlas schválili poslanci aj napriek odchodu väčšiny poslancov za Team Vallo z rokovacej sály hneď po hlasovaní o parkovacej politike, ako informoval hovorca starostky Starého Mesta Matej Števove.

Počas rokovania starostka Zuzana Aufrichtová vyjadrila svoju podporu parkovacej politike aj napriek tomu, že v niektorých veciach ešte prebiehajú s mestom rokovania. Poslanci však navrhli niekoľko zmien, v ktorých hlavne žiadajú o potrebné podklady. „Nemáme dosť podkladov na to, aby sme vedeli zahlasovať za tento návrh. Chýba finančná analýza, dopadová štúdia,“ povedal poslanec Boris Ažaltovič a dodal, že materiál možno už nikdy na stôl nedostanú. Taktiež žiadajú primátora o vypracovanie a zverejnenie pasportizácie parkovacích miest a analýzy dopadu zavedenia parkovacej politiky.

Diskusia na tému parkovacej politiky bola búrlivá

Diskusia a pripomienky sú úplne sú na mieste. Zároveň však je potrebné dodať – ja som konzultoval pripomienky, ktoré máme na stole na schválenie. Každý mi povedal, že sú to relevantné veci, ktoré budú predmetom zapracovania do parkovacej politiky. Podstatné je aby táto diskusia nezastavila proces zavádzania parkovacej politiky,“ povedal poslanec Adam Berka, podľa ktorého je miera informovanosti obyvateľov dosť vysoká.

V diskusii vystúpila aj viceprimátorka Táňa Kratochvílová: „Máme za sebou množstvo diskusií, množstvo prezentácií a tie nám hovoria, že parkovacia politika ľudí spája. Staré Mesto má parkovaciu politiku už zavedenú a nie je to pre obyvateľov nič nové.“ Povedala, že čas zapracovať pripomienky bude, keďže VZN bude zverejnené a priestor na vyjadrenie sa VZN budú mať tak obyvatelia, ako aj mestské časti. VZN bude zverejnené od 22. mája do 31. mája 2019.

Starostka Starého Mesta po skončení miestneho zastupiteľstva reagovala, že MČ parkovaciu politiku podporí, v prípade, že budú požiadavky zohľadnené.

Rozhodovanie bolo uskutočnené aj v prípade stanoviska o zavedení nízkoemisných zón

Mimoriadne zastupiteľstvo rozhodlo aj o schválení stanoviska k dodatku štatútu hlavného mesta o zavedení nízkoemisných zón. Bratislava by v tomto prípade mala reagovať najmä na možnosti opatrení prichádzajúcich z EU na zriaďovanie nízkoemisných zón.

Poslanec Ažaltovič na tému reagoval: „Tento návrh podporím z jednoduchého dôvodu, ak nebude takáto zmena štatútu, vykonávať takúto kompetenciu bude hlavné mesto. Zo zákona. Ak v štatúte zadefinujeme, že to bude kompetenciou mestských častí, budú ju vykonávať mestské časti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk