Tata labutiaka zo Štrkovca si Ružinov chráni ako oko v hlave: Na ochranu labutí bol najatý strážnik

Labute Štrkovecké jazero
Foto: Facebook/ Štrkovecké jazero, Martin Chren - starosta Ružinova

Na labute a poriadok na Štrkoveckom jazere v Ružinove dohliada od konca mája špeciálny strážnik mestskej časti.

O novom pracovnom mieste, ktoré Ružinov vytvoril, informoval na sociálnej sieti starosta mestskej časti Martin Chren. Labutiam podľa slov starostu hrozilo nebezpečenstvo v podobe útokov od psov či hádzanie kameňov do novonarodených mláďat. Ľudia kŕmia taktiež labute pečivom, ktoré ich môže zabiť. Taktiež sa zistilo, že množstvo košov do zberu bolo ukradnutých. Pre množstvo podnetov od miestnych obyvateľov sa mestská časť rozhodla konať.

Strážnik bude jazdiť na kolobežke

Úlohou nového strážnika Štrkoveckého jazera bude dohliadať na poriadok v okolí jazera, k čomu patrí aj ochrana labutej rodinky. Tento rok si tato labutiak našiel novú partnerku a vyliahli sa im štyri mláďatá. „Nechceme pripustiť, aby sa vlaňajší scenár zopakoval,“ uviedol Martin Chren. Minulý rok totiž uhynula celá labutia rodina okrem tata labutiaka, čo mali na svedomí najmä ľudia.

Labute Štrkovecké jazero
Labutia rodinka sa prednedávnom rozrástla o štyroch nových členov.

Strážnik sa bude pohybovať po okolí jazera na elektrickej kolobežke, aby ho mohol lepšie monitorovať. Ak strážnik narazí na niekoho, kto ani po slušnom upozornení nebude rešpektovať jeho nariadenie, je oprávnený zavolať mestskú políciu a dotyčnému môže byť udelená pokuta. V pondelok 1. júna by mali v okolí jazera pribudnúť ďalšie informačné tabule o zákaze kŕmenia vtáctva pečivom a voľnom pohybe psov. Tráva okolo jazera sa nebude kosiť, aby sa mali labute čím kŕmiť.

Labute Štrkovecké jazero
Nový strážnik ružinovského jazera dohliada na poriadok a chráni labute. Foto: Facebook/ Martin Chren - starosta Ružinova

„Pokojne sa labuťami a ich malými pokochajte, len ich nechajte na pokoji a nekŕmte prosím. Naozaj. Potrebujú teraz, keď rastú, prirodzenú stravu a najmä trávu, inak sa im nevyvinú kosti a krídla. Najmä pečivo ich zasýti, ale nedodá im žiadne živiny a ohrozí ich na živote,“ odkazuje starosta Ružinovčanom.

Labute Štrkovecké jazero
Labutia rodinka sa prednedávnom rozrástla o štyroch nových členov. Foto: Facebook/ Štrkovecké jazero

Smutný príbeh tata labutiaka

Minulý rok sledovalo príbeh tata labutiaka množstvo Ružinovčanov. Labutiemu páriku sa vyliahli tri mláďatá, krátko nato sa však samička zadusila plastom. Postupne zahynuli všetky tri mláďatá, z rodiny prežil iba tato labutiak.

Labute Štrkovecké jazero
Labutí párik z roku 2019 nemal šťastný koniec.

Tento rok bolo na Štrkoveckom jazere viac labutí. Tato labutiak sa vrátil, ostatné labute vyhnal a našiel si novú partnerku.

Pozrite si video novej labutej rodinky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk