Tento dravý vták už opäť vysedáva na bratislavských balkónoch, rozpoznáte ho vďaka trepotavému letu

Sokol myšiar
Foto: Michaela - Denník tridsiatničky

Sokol myšiar si často na hniezdenie vyberá črepník na balkóne, parapet či otvor v stene.

S príchodom teplejších dní sa na sídliskách objavujú aj niektoré dravce. Okrem myšiarky ušatej na bratislavských balkónoch možno spozorovať sokola myšiara.

Nestavajú si hniezda

Ide o dravca z čeľade sokolovitých. Pre sokola myšiara je typický trepotavý let. Samec váži do 220 g, samica do 250 g. Zásadný rozdiel medzi pohlaviami je v sfarbení hlavy – samec má svetlosivé operenie hlavy a samica hnedé.

Samci majú na hrdzavom chvoste malé čierne kosoštvorcové škvrny, samice sú sfarbené na chrbte do tmavohneda. Sokol má žlté nohy a zaoblený chvost. Mladý sokol sa sfarbením peria podobá skôr na samicu. Živí sa prevažne myšami a hrabošmi, veľkým hmyzom či žabami.

Zaujímavé je, že sokol si nestavia vlastné hniezdo, ale často obsadí polobúdky, otvory v stenách alebo staré hniezda po väčších vtákoch. Hniezdi aj na balkóne panelákov.

Dúbravský sokol

Koncom mája videla sokola pri svojom okne aj pani Michaela. Býva na Bilíkovej ulici v Dúbravke. „Sokol naše parapety využíva na oddych a ako odkladací ´bufet´ pre večeru. Častokrát u nás niektoré úlovky aj necháva. Zatiaľ sme však nepostrehli, že by sa pre ne opätovne na druhý deň vrátil,“ povedala pre Bratislavadeň.

Nie je to prvýkrát, čo obyvateľka videla sokola – navštevuje ju už tretí rok. Dodala, že pozná susedov, ktorí majú na svojich balkónoch sokolie hniezda.

Sokol myšiar
Foto: Michaela - Denník tridsiatničky

Kontaktujte odborníka

Ochranári tvrdia, že ľudia ich najviac kontaktujú s výskytom sokolov vo svojich domácnostiach od apríla do júna. Ak si všimnete sokolie mláďatá, neodnášajte ich z miesta nálezu. V prípade nevyhnutného odchytu kontaktujte odborníka.

Sokolie mláďatá nerušte a počkajte, kým začnú samé lietať. Samica znesie v apríli najčastejšie 4-6 vajec. Mláďatá vyletujú vo veku 27-30 dní, čo vychádza na polovicu júna až júla. Po vyletení ich ešte mesiac kŕmia rodičia.

Pýtate sa, či je potrebné mláďatá kŕmiť? „Kŕmiť spravidla mláďatá netreba, pretože aj o tie vyletené sa ešte rodičia dostatočne dlho starajú. Vo výnimočných prípadoch je možné kŕmiť surovým mäsom, malými kúskami, v teplých dňoch namočenými vo vode, ideálne je mäkké kuracie mäso. Nikdy nie uvarené mäso,“ vysvetľujú ochranári.

Aj keď sokol hniezdi v paneláku, za potravou dokáže letieť i niekoľko kilometrov na polia. Viac informácií o tom, ako postupovať pri náleze tohto dravca, nájdete na tomto odkaze. 

Sokol myšiar
Foto: dravce.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk