Tieto staré fotografie Bratislavy vás prekvapia: Spoznáte ulice a miesta z minulosti? Pozrite si fascinujúce premeny nášho mesta

Kolaz stara bratislava 4.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky starej Bratislavy majú svoje čaro v každom období. Niečo krásne a fascinujúce sa tu dá nájsť v súčasnosti, ale našli by sme niečo krásne a zaujímavé aj pred 10 či sto rokmi. Poďte objavovať takéto miesta s nami.

Hotel Carlton vyzeral okolo roku 1933 takto. Mnohí si možno skôr zaspomínate na Savoyku. Hotel aj s kaviarňou je stále rovnaký, len osadenstvo sa menilo s historickými udalosťami. Jeho steny si naozaj pamätajú mnoho dobrého aj krásneho, no i toho zlého a nespravodlivého. História Hotela Carlton siaha až do 13. storočia, kedy tu stál hostinec. Budova, ako ju poznáme dnes, sa začala rysovať na tomto mieste začiatkom 20. storočia, pričom už predtým tu stál moderný trojposchodový hotel.

hote Carlton
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Na tejto fotografii je najfascinujúcejší stožiar s osvetlením a hodinami, ktorý stojí pred Hotelom Carlton. Snímka pochádza niekedy zo začiatku 20. storočia. V 20. rokoch uplynulého storočia došlo ku zjednoteniu budovy. Vznikla jednotná budova, vyššia o ďalšie štyri podlažia, s jednotnou fasádou a vysokou strechou.

hote Carlton
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Pôvodná reštaurácia Savoy okolo roku 1910 ešte bez rekonštrukcie a nadstavby. V hoteli bývali i významné osobnosti ako Mária Terézia, ktorá tu mala dokonca svoju vlastnú izbu, ale ubytovali sa tu i  Albert Einstein, Thomas Alva Edison, Alfred Nobel alebo Jules Verne.

reštaurácia Savoy
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Dunajská ulica bola kedysi naozaj prekrásna. Lemovali ju nižšie aj vyššie domy a na prízemí bolo množstvo obchodíkov. Vpravo je Liga passage, ten domček stále stojí a dole je optika.

Dunajská ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Jeden z unikátnych pohľadov na Tereziánsku sýpku, na ktorej mieste dnes stojí Reduta. Je to neobvyklý pohľad, pretože Dunaj tečie za sýpkou. Táto sýpka bola postavená približne v roku 1774 a stála tu až do roku 1911. Zachovala sa z nej mramorová tabuľa, ktorá pripomína jej postavenie vďaka Márii Terézii. Dnes ju nájdete na nádvorí Apponyiho paláca. Rovnako sa zachovalo aj jej priečelie, ktoré zas nájdete na nádvorí Reduty.

Tereziánsky sýpka
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk