Ľudia si v ankete pred rokmi zvolili, aby sa most volal Most Chucka Norrisa. V súčasnosti nesie názov, ktorí odhlasovali poslanci i rakúska strana.
Uplynulo už takmer 10 rokov, odkedy Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi prvýkrát prekročili ľudia. Ide o zákutie Bratislavy, ktoré nemusí poznať každý, no pritom za návštevu rozhodne stojí. Je to ideálny tip na výlet, ak nechcete cestovať z mesta, no zároveň hľadáte približne hodinovú prechádzku.
Pre chodcov a cyklistov
Most ponad rieku Morava spája Slovensko s Rakúskom a pre verejnosť sa otvoril v septembri 2012. Autorom návrhu stavby je Milan Beláček. Prevažná časť projektu bola financovaná z eurofondov.
Prechod k rakúskemu Schlosshofu môžu využívať cyklisti a chodci. Celková hmotnosť mosta je 593 ton, je dlhý 525 metrov a široký 4 metre.
Od začiatku fungovania musel byť most najmenej dvakrát uzatvorený. V lete 2013 zasiahli strednú Európu rozsiahle povodne a neobišli ani Devínsku Novú Ves. Morava sa vyliala z koryta a oddelila most od ulice Na mýte. V roku 2020 prešiel po moste kamionista, ktorý nerešpektoval dopravné značky.
Most Chucka Norrisa
Vo februári 2012 vyhlásil Bratislavský kraj anketu, v ktorej si mohli ľudia zvoliť, ako sa bude nový most volať. So značným náskokom vyhralo pomenovanie Most Chucka Norrisa.
Keďže s názvom musela súhlasiť aj rakúska strana, poslala vyjadrenie. Namiesto víťazného názvu navrhla pomenovanie Most Márie Terézie, čo je spojené s niekdajším mostom, ktorý sa v tejto lokalite za čias panovníčky už nachádzal. Z návrhov sa nevybral ani jeden, most dočasne pomenovali ako Cyklomost Devínska Nová Ves – Schlosshof.
O finálnom názve mosta rozhodli poslanci Bratislavského kraja, kde vyhralo pomenovanie Cyklomost slobody. Rakúšania volajú most Fahrradbrücke der Freiheit.
Príjemná prechádzka
K mostu sa viete dostať pešo z Devínskej Novej Vsi alebo z MHD zastávky Uhrovecká. Ak prídete autom, môžete ho odstaviť na menšom parkovisku oproti mostu alebo vyššie medzi bytovkami mestskej časti.
Na ulici Na mýte dostať kúpiť v niekoľkých podnikoch občerstvenie a v lete dokonca zmrzlinu. Ak zahnete pred vstupom na most doprava, dostanete sa k zaujímavej galérii Šrot Park. Deti sa môžu zabaviť na ihriskách. Po ľavej strane uvidíte Pamätník obetiam železnej opony a o niečo ďalej Pamätník sv. Jána Nepomuckého.
Zamilované páriky si na most pripínajú zámky lásky. Počas našej návštevy využilo pekné počasie na prechádzku veľa chodcov i cyklistov. Stretli sme aj obyvateľov Rakúska, ktorí sa precházali po chodníku vedúcemu k zámku v Schlosshofe.
Rakúsky zámok je otvorený denne od 10.00 hod. do 18.00 hod. a od marca sú dostupné taktiež prehliadky v slovenčine. O veľkolepú prestavbu zámku sa postaral Eugen Savojský, v roku 1755 ho získala Mária Terézia. Medzi rokmi 1773-1775 zámok prešiel rekonštrukciou, počas ktorej pribudlo 2. poschodie.