Tip na výlet: Hrad Čeklís láka krásnym výhľadom na okolie, zaujímavosťou je tajná podzemná chodba

Hrad Čeklís
Foto: Google maps - koláž Bratislavadeň

Počiatky hradu siahajú do 13. storočia. V súčasnosti ľudia podnikajú na hrad nenáročnú túru, odkiaľ sa kochajú krásnym výhľadom na Bratislavu a jej okolie.

Hrad Čeklís sa vypína na okraji obce Bernolákovo pri Bratislave. Hoci sa táto zrúcanina radí medzi menej známe, za návštevu rozhodne stojí. Na hrad sa dostanete po asfaltových chodníkoch a cestách. Ak pôjdete autom, z hlavného mesta ste na mieste do 25 minút a môžete zaparkovať v tesnej blízkosti Čeklísu.

Krátka história hradu

Ako uvádzajú voľne dostupné pramene, hrad na svojom mieste stál už v 13. storočí. Hrad v zachovalej podobe však dlho nevydržal – odhaduje sa, že už na konci 15. storočia boli z neho iba ruiny. Písomne sa hrad prvýkrát spomenul v roku 1323.

Hrad mal strážnu funkciu a dohliadal na cestu smerujúcu z Bratislavy na východ, kde sa vyberalo mýto. Bol z neho dobrý výhľad na Podunajskú nížinu, Bratislavu a Bratislavský hrad.

Hrad Čeklís
Výhľad z hradu. Foto: Google maps

Čeklís stojí medzi barokovým kaštieľom a rímskokatolíckym kostolom. Výskum na hrade realizuje Archeologické múzeum v Bratislave. Súčasťou hradného areálu boli priekopy, v súčasnosti je viditeľná už iba jedna. Archeológovia sa domnievajú, že jadrom dnešného hradného kopca bola praveká mohyla, na čo odkazujú početné zlomky keramiky.

Medzi severným múrom opevnenia, vežou a odkopaným starším násypom bola vybudovaná mohutná stavba. Pripomína baštu, v ktorej archeológovia našli početné zlomky keramiky, kachlíc či stavebné železo. Dodnes sa z tejto budovy zachovali iba časti, ktoré mohli byť v stredoveku pivnice.

Dominantou ruín je okrúhla veža vodárne, ktorá nepatrí k pôvodnému hradu. Veža vyrástla v roku 1905 a stojí na zvyškoch tehlovej cisterny. Zaujímavosťou hradu je tajná podzemná chodba, ktorá ľudí doviedla až na Hrad biely Kameň.

Hrad Čeklís
Hrad Čeklís. Foto: Google maps

Zajatá snúbenica čeklískeho kapitána

S hradom sa spája stará povesť, ktorá nás zavedie do čias tureckých vpádov. Podľa povesti hrad dobyli Turci a okrem cenností si odniesli aj snúbenicu hradného kapitána z Čeklísa.

Krásna dievčina učarovala tureckému kapitánovi a snažil sa získať jej priazeň. Zamilovaný Turek sa nevzdával a jednej noci vzal dievčinu na hradby, odkiaľ jej ukázal jasnú hviezdu na nebi.

Kapitán dievčine povedal, že pokiaľ bude hviezda svietiť, získa si jej srdce. V tom momente hviezda spadla a Turek sa zrútil z hradieb. Zasiahol ho šíp, ktorý vystrelil čeklínsky hradný kapitán, pretože prišiel oslobodiť svoju snúbenicu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk