Hrad Červený Kameň patrí k najkrajším hradom Bratislavského kraja. Pozrite sa spolu s nami na jeho históriu a zaujímavosti.
Ak ste prechádzali okolo obce Častá, určite vám neunikol pohľad na krásny hrad. Nájdete ho neďaleko Modry a Červený Kameň je ideálne miesto na trávenie voľného času pre mladých či rodinky s deťmi. Počas teplých dní sa pod hradom konajú rôzne akcie.
K hradu vedie asfaltová cesta z obce Častá a Píla, na mieste ste pešo po žltej značke za približne 45 minút. Ak prídete autom, môžete ho odstaviť priamo pri hrade na bezplatnom parkovisku. Zastávka prímestskej autobusovej dopravy sa nachádza na začiatku hradnej lúky.
Krátka história hradu
Ako uvádzajú voľne dostupné zdroje, na nádvorí dnešného hradu stál už v 13. storočí kamenný hrad, ktorý zanikol v prvej polovici 16. storočia.
Do dejín Červeného Kameňa zasiahli Fuggerovci a medzi rokmi 1535 – 1557 nechali po obvode hradu vybudovať novú pevnosť so štvorcovým dvorom, štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi pivnicami. O dobudovanie pevnosti sa o niekoľko rokov neskôr postaral Mikuláš II. Pálffy. Nechal pristaviť ďalšie dve poschodové obytné krídla a jedno prízemné na severozápade.
Hrad sa po výstavbe premenil na luxusné renesenčné sídlo s umelecky a moderne zariadeným interiérom. Na Červenom Kameni niekoľkokrát vypukol požiar, no Pállfyovci ho vždy nechali opraviť. Šľachtický rod si udržal hrad až do 2. svetovej vojny.
V súčasnosti sa na hrade konajú pre návštevníkov rôzne druhy prehliadok, ktoré im dovolia nazrieť do hradných komnát, rytierskej sály, priekopy, rozľahlých pivníc či hradnej lisovne. Vedeli ste, že od 19. apríla 2021 je každú prvú nedeľu v mesiaci vstup na prehliadky zdarma? Od roku 2008 sa môžete prejsť aj novým francúzskym parkom.
Povesť o Hrade Červený Kameň
Starý príbeh hovorí, že o mieste stavby hradu sa radilo 12 mudrcov. Jedenásti boli za susedný vrch Kukla, no iba posledný mudrc navrhol súčasné miesto. Tvrdil totiž, že na vrchu Kukla sa stretávajú temné bytosti a nebude sa im páčiť výstavba.
Dvanásty mudrc bol však rýchlo prehlasovaný a práce sa spustili na vrchu, ktorý navrhla väčšina. Počas prvého dňa sa postavila veľká časť základov a múrov. Ráno čakalo všetkých prekvapenie – hrad nenašli na vrchu Kukla, ale na súčasnom mieste. Víly preniesli počas noci hrad a mudrci napokon rozhodli, že hrad ostane na novom mieste.
Zaujímavý je aj príbeh lásky Magdalény Fuggerovej a Mikuláša II. Pálffyho. Vzali sa v roku 1583, gróf mal v čase svadby 31 rokov a bol úspešným vojakom. Často slúžil v armáde mimo hradu a od mladej manželky a detí bol dlhšie odlúčený. Manželstvo páru však bolo aj napriek tomu šťastné a lásku si dvojica vyznávala napríklad písaním listov.