Tip na výlet: Kaštieľ v Budmericiach je ako z rozprávky, povesť hovorí o ohrdnutom grófovi a krásnej kontese

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps - koláž Bratislavadeň

Návštevníci si môžu spríjemniť výlet v zelenom parku, je otvorený každý deň. Niektoré časti kaštieľa sú prenajímané aj na sobáše či fotenie.

Ste milovníkom histórie a pamiatok? Máme pre vás tip na krásny kaštieľ pri hraniciach Bratislavského a Trnavského kraja, ktorý je vzdialený od Bratislavy približne 40 minút autom.

Dobrou správou je, že návštevníci nemusia obdivovať honosnú stavbu len zvonku, ale dostanú sa aj do jej vnútorných priestorov. Ide o kultúrno-historickú dominantu obce Budmerice.

Poľovnícke sídlo

Kaštieľ nechal v rokoch 1888-1889 postaviť gróf Ján Pálffy so svojou 16-ročnou manželkou Alžbetou. Autorom projektu bol rakúsky architekt Franz von Neumann. Pôvodne išlo o poľovnícke sídlo.

Stavba pozostáva z kombinácie viacerých slohov vychádzajúcich z renesančných vzorov zámkov vo Francúzsku s množstvom menších vežičiek a štítových vikierov. Dominantným prvkom je vysoká veža nad vstupom s vyhliadkovou ochodzou.

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps

Do kaštieľa sa vchádza monumentálnym schodiskom, nad ktorým vidieť dva erby pôvodných majiteľov. V interiéri sa odrážajú vtedajšie moderné prvky prelomu 18. a 19. storočia.

Po smrti Jána Pálffyho v 30. rokoch sa stal dedičom kaštieľa jeho jediný syn Pavol, ktorý v sídle organizoval poľovačky a spoločenské stretnutia. Keď posledný majiteľ v roku 1945 emigroval, pripadol kaštieľ do rúk štátu.

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps

Do roku 2011 slúžil ako Dom slovenských spisovateľov. V tomto roku totiž vypršala platnosť nájomnej zmluvy Literárneho fondu, ktorý odmietol platiť vysoké nájomné. V súčasnosti je vlastníkom Ministerstvo kultúry SR a slúži ako účelové zariadenie. Kaštieľ je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps

Park s kaplnkou

Návštevníkov upúta aj krásny anglický park. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza kaplnka Panny Márie Lurdskej, ktorú nechal vybudovať gróf Pálffy.

Park je otvorený každý deň od 7.00 hod. do 19.00 hod. Brány kaštieľa sú pre návštevníkov otvorené cez víkendy od 10.00 hod. do 15.00 hod. Prehliadky sú v slovenčine každú hodinu, pričom posledný vstup je o 15.00 hod.

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps

Deti do 6 rokov majú vstup zdarma, staršie do 18 rokov zaplatia 2 eurá. Vstup bude stáť seniorov 3 eurá a dospelých 4 eurá. Kaštieľ ponúka aj organizovanie svadobného obradu či fotenie mladomanželov.

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps

Nedočkavá kontesa

Ako to už pri mnohých kaštieľoch a zámkoch býva, aj kaštieľ v Budmericiach je opradený starou povesťou. Vyššie sme spomínali kombináciu niekoľkých slohov, a práve k tejto časti stavby sa príbeh viaže.

Gróf bol často v zahraničí a na jednej z jeho ciest vo Francúzsku mu padla do oka krásna kontesa. Zaumienil si, že ju chce za ženu a chystal žiadosť o ruku.

Svojej milovanej chcel však gróf dopriať, aby sa cítila ako doma. Začal svoje sídla upravovať tak, aby pripomínali francúzske zámky. Kontesa však nepočkala a kým stihol gróf svoj plán dokončiť, vydala sa za iného.

Kaštieľ Budmerice
Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk