Tip na výlet: Kaštieľ v Malinove roky chátra, pre návštevníkov je otvorený romantický park

Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps, A. Srnka - koláž Bratislavadeň

Kaštieľ v Malinove je národnou kultúrnou pamiatkou. Pred niekoľkými rokmi sa opravovala strecha stavby.

Veľa ľudí netuší o skrytom poklade Malinova. Historický kaštieľ je vzdialený od Bratislavy približne 35 minút cesty autom a ak ste toto miesto ešte nenavštívili, rozhodne ho nevynechajte.

Kedysi sa na mieste, kde dnes stojí kaštieľ, nachádzala stredoveká pevnosť obklopená vodnou priekopou. Súčasný vzhľad získal objekt vďaka niekoľkým prestavbám, o poslednú sa postaral Juraj Apponyi v polovici 19. storočia.

Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps

Kaštieľ pozostáva zo štyroch krídel, dvoch podlaží a má uzatvorené ústredné nádvorie. Je obklopený anglickým parkom, ktorý dýcha romantickou atmosférou. V parku nájdeme viac ako 200 druhov domácich a cudzokrajných drevín a bol pravdepodobne založený začiatkom 18. storočia.

Samotný kaštieľ je pre technické príčiny uzatvorený. Ak by ste sa však dostali cez bránu, nádvorie sa vyznačuje výnimočnou akustikou, preto je ideálnym miestom pre podujatia pod holým nebom. Súčasťou východného krídla kaštieľa je kaplnka z roku 1677.

Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps

Návštevníci sa môžu voľne pohybovať po parku, ktorý má rozlohu necelých 5 hektárov. Môžete si oddýchnuť na lavičkách a deti poteší v parku detské ihrisko.

Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps

Bratislavský kraj zrealizoval na kaštieli rekonštrukciou strechy v roku 2017, pričom celkové náklady dosiahli viac ako 250-tisíc eur. Rekonštrukcia si vyžadovala dodržanie stavebných postupov, ktoré boli konzultované s pamiatkarmi.

Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps
Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps
Kaštieľ v Malinove
Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk