Tip na výlet: Letné výhľady z rozhľadne za Bratislavou stoja za to. Odvážlivci ju môžu zdolať aj na bicykloch

cyklistika na Veľkú Homolu
Foto: Gettyimages, Čitateľ Boris - koláž BratislavaDen.sk

Pri rozhľadni Veľká Homoľa nie je bufet, preto je potrebné vziať si so sebou vodu a občerstvenie. Na kopci sa dá napríklad opekať.

Hoci je leto už na konci, podľa predpovedí nás čaká najbližšie týždne pomerne priaznivé počasie. Dajú sa podniknúť túry či výlety v prírode.

V dnešnej časti rubriky, ktorá vám radí, kam na výlet, sa pozrieme, ako sa dá dostať na rozhľadňu Veľká Homoľa pri Modre. Ak sa radi túlate po prírode s bicyklom, poradíme vám, ako si spraviť zážitkovú cyklojazdu.

Rozhľadňa nad vinohradmi

Výlet na rozhľadňu Veľká Homoľa patrí k obľúbeným turistickým trasám v Malých Karpatoch. Je vysoká 709 m.n.m. a má výšku 20 metrov. Zrekonštruovali ju v roku 2018.

cyklistika na Veľkú Homolu
Foto: Čitateľ Boris

Ak si chcete vychutnať výhľad na okolie, musíte zdolať 120 schodov a 6 poschodí. V prípade priaznivého počasia dovidieť na Vtáčnik, Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy alebo dokonca na východné Alpy.

Máte radi túry, počas ktorých si môžete na nejakej „zastávke“ chvíľu posedieť a občerstviť sa? Pod rozhľadňou nájdete lavičky, ohnisko a drevený prístrešok.

cyklistika na Veľkú Homolu
Foto: Čitateľ Čitateľ Boris

Pešia turistika

K rozhľadni vedie niekoľko turistických chodníkov. Ak nechcete stráviť na výlete celý deň, odporúčame využiť najrýchlejšiu z nich, ktorá vedie od parkoviska pri Zochovej chate označená červenou značkou. Výstup trvá hodinu.

Dá sa prísť aj z Modry po modrej značke, pričom túra trvá 2 hodiny. Ide sa od Modry cez Pod Téglikom, Štúrovu lavičku, Pod Peprovcom až k rozhľadni.

Z obce Kuchyňa vám to potrvá 3 hodiny a 30 minút. Výlet je možné začať aj od vodnej nádrže Kučišdorf pri Pezinku, vydajte sa po tejto trase: Čierna voda – Solcáre – Široké – Traja jazdci – Veľká Homoľa.

Na bicykli

Trasu zmapoval náš čitateľ Boris, ktorý sa s nami podelil o svoj zážitok. Vybral si skutočne dlhú trasu – cyklistiku odštartoval v Lamači. Jeho trasa viedla cez Biely kríž, Limbach, Pezinok a končila pri rozhľadni. Späť išiel cez Pezinok, Grinavu, Biely kríž až do Lamača.

Najťažší úsek je podľa neho výstup už priamo na Veľkú Homoľu. Tvrdí, že sa tam nedalo šliapať do pedálov. Povrch bol strmý a šikmý.

Spolu prešiel 88,7 km a na bicykli s 1656 m prevýšením strávil takmer 10 hodín. „Tento výlet je pre zdatných cyklistov. Výlet sa mi ale páčil. Odporúčam dobre sa vyspať a počas cyklistiky každú chvíľu niečo jesť. Nezabudnite na veľa vody so sebou,“ radí Boris.

cyklistika na Veľkú Homolu
Foto: Čitateľ Boris

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk