Tip na výlet: Malokarpatské lesy ukrývajú zámoček Mon Repos, je bývalou horárňou Pálffyovcov

Zámoček Mon Repos
Foto: malackepohlady.sk - koláž Bratislavadeň

Hoci sa dnes zachovali už iba ruiny zámočku, stále púta pozornosť. Patril známemu šľachtickému rodu Pálffyovcov.

Popri hranici Bratislavského a Trnavského kraja sa tiahnu Malokarpatské lesy. Len málokto však tuší, že v lesoch nájde zámoček Mon Repos, bývalú horáreň Pálffyovcov.

Zámoček sa nachádza pod obcou Plavecký Mikuláš. Turisti si zvyknú spojiť tento cieľ spolu s túrou na Jeleniu horu či Kršlenicu, ktoré ponúknu krásny výhľad na okolie. Podľa Google maps ste z oboch cieľov pri bývalej horárni pešo do približne pár desiatok minút.

Zámoček využívaný pri poľovačkách

Ako uvádza web malackepohlady.sk, história zámočku sa začala písať v roku 1898. Mal tri podlažia a tehly so značkou Herczeg Pálffy Miklós (HPM) sa na mieste dodnes nachádzajú.

Gróf Pálffy mal v Taliansku kúpiť pre svojho syna v peknom horskom prostredí Plaveckého Mikuláša zámoček, ktorý nanovo nechal vybudovať. Zámoček našiel svoje využitie počas poľovačiek súrodencov grófa Alexandra a kniežaťa Mikuláša XIII. Pálffyho.

Web sa však domnieva, že ide o nesprávnu informáciu o kúpe objektu grófom Pálffym a zámoček zrejme nechal vybudovať Mikuláš. Stavbu zachytávajú staré pohľadnice.

Traduje sa, že Mon Repos využíval brat Mikuláša XIII. Alexander. Údajne sa trápil pre nešťastnú lásku, ktorú zaháňal alkoholom a poľovačkami.

Zámoček Mon Repos
Zámoček Mon Repos. Foto: malackepohlady.sk

Koniec zámočku 

Keď už zámoček viac nepatril Pálffyovcom, mal tie najlepšie časy za sebou. Slúžil istý čas ako rekreačná chata pre turistov. Osudným sa mu stal požiar v decembri 1969, kedy podľa tvrdenia pamätníčky kúrili pred príchodom hostí, objekt pohltili plamene a nepodarilo sa ich uhasiť.

Ak zavítate na Mon Repas dnes, uvidíte už len kamenný základ zámočka a horárne. Pozerajte sa pozorne, pretože sa tam nachádza pálffyovský erb.

Zámoček Mon Repos
Zámoček Mon Repos. Foto: malackepohlady.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk