Tip na výlet: Náučný chodník Čierna voda je príjemnou prechádzkou, môžete ho zdolať aj na bicykloch

Náučný chodník Čierna voda
Foto: Gettyimages, bratislavskykraj.sk - koláž Bratislavadeň

Náučný chodník Čierna voda v Bratislavskom kraji začína v Bernolákove a nachádza sa na ňom 11 informačných tabúľ.

Máte radi prechádzky a túlanie sa po nových, málo známych miestach? Vydajte sa po stopách Náučného chodníka Čierna voda. Jeho prechod vám zaberie približne 1,5 hodiny, čo je príjemnou víkendovou prechádzkou.

Ako informuje Bratislavský krajna webe, Ide o prechádzku po cyklochodníku, ktorú môžete zdolať pešo alebo priamo na bicykloch. Narazíte na 11 informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete zaujímavé informácie.

Náučný chodník začína v Bernolákove na Trnavskej ulici pri moste cez Čiernu vodu. Úvodný informačný panel nájdete v areáli street workout parku a detského ihriska.

Náučný chodník Čierna voda
Úvodný informačný panel. Foto: Ivan Ružek, bratislavskykraj.sk

Na prírodopisnom náučnom chodníku narazíte na vodný tok, ktorý pramení v Malých Karpatoch a ústi v Podunajskej rovine pod obcou Čierna Voda do Malého Dunaja. Vytvára meandre a niekde sú zachované slepé ramená. Tok preteká cez Svätý Jur, Bernolákovo, Novú Dedinku či Tureň.

Miestni obyvatelia môžu využívať cyklotrasu dlhú 4,5 kilometra. Začína pri lávke cez Čiernu vodu v centre Bernolákova, pokračuje cez Novú Dedinku po most cez Čiernu vodu. Cyklotrasa je súčasťou Seneckej cyklomagistrály a z Bernolákova je napojená na cyklotrasu do Pezinka.

O Bernolákove sa prvýkrát písalo v roku 1209, keď kráľ Ondrej II. daroval Šebešovi obec Čeki, neskôr premenovaná na Čeklís. Kedysi bolo jej hlavnou funkciou strážiť cestu vedúcu z Bratislavy do Trnavy a Šintavy (dnešná Trnavská ulica). Gróf Esterházy vybudoval na začiatku 18. storočia barokový kaštieľ s francúzskym parkom. V roku 1948 bola obec pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, ktorý v obci pôsobil.

Náučný chodník Čierna voda
Cyklotrasa. Foto: Ivan Ružek, bratislavskykraj.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk