Tip na výlet: Netradičná prechádzka na rozhľadňu Vtáčie hniezdo, deti poteší aj bobrí hrad

Snežienky, Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Túto trasu zvládnu i rodiny s deťmi či starší ľudia. Počas cesty uvidíte aj prvé jarné kvety, napríklad snežienky.

Je víkend, počasie vhodné na prechádzku a vy stále neviete, kam ísť? Ak máte auto, zavítajte do obce Malinovo, ktorá je vzdialená od Bratislavy približne 17 kilometrov.

Nachádza sa v nej náučný chodník Na dobrej stope otvorený v roku 2017. Prostredníctvom niekoľkých náučných tabúľ sa turisti lepšie oboznámia s prírodou či zvieratami, ktoré v tejto lokalite žijú. Prechádzka je vhodnou alternatívou, ak sa vám nechce ísť na hodinové túry a hľadáte ľahšiu trasu.

Príroda Malého Dunaja

S parkovaním problém v obci cez víkend nebol, odporúčame napríklad využiť parkovisko pri cintoríne. Trasa začína pri kaplnke, ktorá je po pravej strane od cintorína.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Po pár metroch víta turistov prvá informačná tabuľa náučného chodníka. Oboznamuje s lužnými lesmi na Malom Dunaji. Taktiež znázorňuje mapu s niekoľkými bodmi. Na tejto trase nájdete okrem rozhľadne zelenú oázu či bobrí hrad.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Trasa vedie po cestičke uprostred poľa. Okoloidúci sú najmä miestni obyvatelia, ktorí sú na prechádzke so psami alebo sa vybrali von s deťmi.

K drevenej rozhľadni Hniezdo sa dostanete približne do 20 minút od zaparkovania pri cintoríne. Ako už názov napovedá, má netypický tvar v tvare vtáčieho hniezda. Nahor vedie mierne strmé schodisko a výstup je na vlastnú zodpovednosť.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Dospelí môžu byť z výhľadu sklamaní – je vo výške 7 metrov. Pre malých turistov však zaručene pôjde o zážitkový výstup. Na kmeňoch stromov, ktoré sú súčasťou rozhľadne, sú vyryté iniciály a odkazy zaľúbencov.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Vedeli ste, že v týchto miestach kedysi vznikala čierna skládka s odpadkami? To je však už minulosťou a priestor sa teší krajšiemu využitiu, ktoré nezaťažuje životné prostredie.

Ďalšie body trasy

Ak máte chuť pokračovať, vydajte sa po cestičke v poli ďalej. Prídete k zelenej oáze s altánkom. Po pravej strane uvidíte detské ihrisko s niekoľkými preliezačkami.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Máte so sebou malých prieskumníkov? V tom prípade by ste nemali vynechať ani neďaleký bobrí hrad. Problémom je však uzavretá závora zakazujúca vstup na druhú stranu.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Napadlo vám preskočenie závory? Články na internete opisujúce cestu k bobriemu hradu dokazujú, že by ste neboli prvými, kto zvolí tento spôsob. Odporúčame však vybrať síce o niečo dlhšiu obchádzku, no zato bezpečnejšiu, kde nehrozí, že by ste sa pošmykli.

Táto trasa začína za detským ihriskom. Pôjdete niekoľko minút popri rieke, až prídete k mostu pri rodinných domoch. Keď prejdete most, dostanete sa na pole a odbočte doľava.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Nezabudnite v správny čas odbočiť z poľnej cestičky bližšie k rieke, kde uvidíte medzi stromami bobrí hrad. Vchod do dreveného priestoru je však nízky a vhodný naozaj pre tých najmenších. Informačná tabuľa hovorí o bobrovi, staviteľovi z praveku.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Tu sa trasa končí. Už je len na vás, či si prechádzku nejako predĺžite alebo sa vrátite späť. Lesy sú momentálne plné snežienok a iných prvých jarných kvetov, ktoré zlepšia náladu a pripomenú, že nás čakajú teplejšie dni.

Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň
snežienky, Vtáčie hniezdo Malinovo
Foto: Bratislavadeň

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk