Tip na výlet: Plavecký hrad je skrytým pokladom Záhoria, ponúka krásne výhľady na okolie

Plavecký hrad
Foto: Google maps, Bratislavadeň - koláž Bratislavadeň

V areáli hradu sa dá posedieť či si spraviť menší piknik. Vedeli ste, že na hrade fungovala jedna z prvých tlačiarní na území dnešného Slovenska?

Hrady Bratislavského kraja sú miesta s jedinečným čarom a dávkou histórie. Niektoré z nich sú síce už len ruiny, no dá sa ich stále v rámci prechádzky navštíviť.

Medzi obľúbené ciele turistov patrí Plavecký hrad pri Plaveckom Podhradí. Nachádza sa len kúsok od hranice Bratislavského a Trnavského kraja. Autom ste na mieste z Bratislavy približne do 50 minút.

Stručná história 

Hrad nájdeme na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát. Listina z roku 1291 hovorí o tom, že Belo IV. daroval územie Kuchyne synovi bratislavského richtára Kunta, Detrichovi. Podľa odhadov Detrich postavil hrad v 50. až 60. rokoch 13. storočia.

Z hradu bolo dovideť na hrady Branč, Ostrý Kameň a Korlátko, preto plnil najmä strážnu funkciu. Stráže dohliadali i na cestu na úbočí hradného kopca.

Plavecký hrad
Plavecký hrad. Foto: Google maps

Počas storočí sa menili majitelia hradu. Bol v rukách Stibora zo Stiboríc, grófov zo Svätého Jura a Pezinka, Fuggerovcov, Balašovcov. Medzi rokmi 1579 až 1584 fungovala na hrade jedna z prvých slovenských kníhtlačiarní. Od roku 1641 až do 20. storočia hrad vlastnili Pálfiovci.

Hradu sa stal osudným rok 1706, kedy ho poškodilo cisárske vojsko. Panstvo sa presunulo v polovici 17. storočia do Malaciek a odvtedy na hrade neprebehla rekonštrukcia. V súčasnosti sú na hrade vykonávané konzervačné práce.

Plavecký hrad
Na hrade prebiehajú konzervačné práce. Foto: Bratislavadeň

Túra na hrad

Na hradný kopec sa dá pohodlne dostať od parkoviska priamo pod hradom, ktoré je bezplatné. Túru zvládnu aj ľudia, ktorí pravidelne nešportujú alebo rodiny s deťmi. Výstup nahor a späť trvá približne 90 minút.

Plavecký hrad
Parkovisko pod hradom. Foto: Bratislavadeň

Výstup je súčasťou Náučného chodníka Plavecký kras. Informačná tabuľa zoznámi turistov s krasovým územím, chránenými druhmi rastlín či zvieratami.

Plavecký hrad
Začiatok náučného chodníka. Foto: Bratislavadeň

Lesná cestička je v niektorých častiach posiata kameňmi alebo menej rovná. Odporúčame vziať si pevnú obuv, ktorá pomôže zdolať terén.

Ak sa vyberiete na hrad v týchto dňoch, ešte si možno stihnete nazbierať medvedí cesnak. Na jeho prítomnosť upozorní jemná cesnaková vôňa v ovzduší. Rastie ho tam naozaj veľa po oboch stranách cesty.

Plavecký hrad
Medvedí cesnak nájdete približne v polovici cesty. Foto: Bratislavadeň

Pred hradom je taktiež cesta posiata kameňmi. Na niektorých miestach v areáli hradu chýba zábradlie, preto zvýšte pri chodení opatrnosť.

Plavecký hrad
Vstup na hrad. Foto: Bratislavadeň

V samotnom areáli hradu nenájdete žiadne exponáty či informačné tabule prezrádzajúce viac o prebiehajúcich konzervačných prácach.

Tí odvážnejší vyšli na hradby, no väčšina turistov si hrad obzerala len v rámci vychodenej cestičky. V zadnej časti areálu je zopár lavičiek, kde sa dá najesť či si oddýchnuť.

Plavecký hrad
Areál hradu. Foto: Bratislavadeň

Hrad je otvorený celý rok a neplatí sa tam žiadne vstupné. Ak zvládnete výstup až nahor, čakajú vás krásne výhľady na okolie.

Plavecký hrad
Výhľad z hradu. Foto: Bratislavadeň
Plavecký hrad
Výhľad z hradu. Foto: Bratislavadeň

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk