Tip na výlet: Počuli ste o jaskyni Deravá skala? Je to zaujímavá lokalita ukrytá v doline

Jaskyňa Deravá skala
Foto: Google maps - koláž BratislavaDen.sk

K jaskyni sa dostanú bez problémov aj rodiny s deťmi či starší ľudia. Vstup je bezplatný.

Bratislavský kraj má mnoho skrytých zákutí, o ktorých veľa ľudí netuší. Začiatok septembra je stále teplý a ideálny na to, aby ste trávili voľný čas v prírode.

Na západnom Slovensku nie je veľa jaskýň sprístupnených pre verejnosť. Okrem najznámejšej jaskyne Driny sa dá navštíviť aj jaskyňa Deravá skala pri Plaveckom Mikuláši.

Nájdené kosti medveďa

Ide o jaskyňu, ktorá je dobre ukrytá v Mokrej doline a turisti ju môžu ľahko prehliadnuť. Je dlhá približne 40 metrov a nemá kvapľovú výzdobu.

Jaskyňa Deravá skala
Foto: Google maps

Charakterizuje ju mohutný skalný previs vysoký 13 metrov. Vnútorná časť jaskyne bola vytvorená na tektonickej pukline v dôsledku pôsobenia podzemných a priesakových vôd aj mrazového zvetrávania.

Jaskyňa bola osídlená už v paleolite, neolite aj stredoveku. Z paleolitu boli nájdené rôzne predmety, ako hrot z mamutieho kla, škrabadlá, rôzne kostené hroty či nožíky. Ľudia z neolitu po sebe zanechali pozostatky keramiky a brúsené kamenné sekery. Našla sa aj hrobka dieťaťa či kosti jaskynného medveďa.

Jaskyňa Deravá skala
Foto: Google maps

Nenáročná trasa

Ak vás výlet do jaskyne zaujal, môžete sa na miesto dostať niekoľkými trasami. Pre milovníkov pešej turistiky odporúčame vydať sa po zelenej turistickej značke, ktorá sa nachádza za kostolom v Plaveckom Mikuláši. Pri kostole sa dá parkovať.

V prípade, že sa vám nechce putovať dlho pešo, zastavte auto za obcou po ceste smerom k jaskyni. Nájdete tam informačnú tabuľu s označením chránenej prírodnej rezervácie. Jaskyňu nájdete po pravej strane približne 1,5 km za obcou.

Výlet k jaskyni zvládnu rodičia s kočíkom či ľudia, ktorí nemajú dobrú kondičku. Niektorí turisti zvyknú spojiť návštevu jaskyne s výstupom na vrch Čierna skala alebo v rámci okruhu cez Kršlenicu. Mokrou dolinou vedie náučný chodník.

Jaskyňa Deravá skala
Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk