Tip na výlet: Spoznajte ukryté rímske kúpele na kraji Bratislavy, sú významnou pamiatkou

Villa rustica v Dúbravke
Foto: Google maps - koláž BratislavaDen.sk

Villa rustica je pôvodný latinský názov pre typ rímskeho obydlia pre vyslúžilých rímskych legionárov.

Teplé počasie praje prechádzkam či túram v prírode. Máte chuť na výlet aj počas nadchádzajúceho víkendu, avšak nemáte auto alebo sa vám nechce cestovať mimo hlavného mesta?

V tom prípade sa môžete vydať na miesto, ktoré nepozná až tak veľa Bratislavčanov. Ide o rímske kúpele v Dúbravke, ku ktorým vedie nenáročná trasa.

Šesť miestností

Dúbravská Veľká lúka je archeologická lokalita a ide o nálezisko pozostatkov pamiatky z rímskych čias. V lesoch medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou prebiehal v roku 1982 archeologický výskum, počas ktorého boli objavené základy rímskych kúpeľov.

Villa rustica v Dúbravke
Foto: Google maps

Ide o budovu s rozmermi pôdorysu 13,2 m x 11,2 m. Má šesť miestností. Zachované okružné stavby používané v 3 a 4. storočí je možné ľahko rozoznať v tráve.

Villa rustica v Dúbravke
Foto: Google maps

Villa rustica je pôvodný latinský názov pre typ rímskeho obydlia pre vyslúžilých rímskych legionárov. Tá dúbravská je raritou v celom bývalom zadunajskom území a v roku 1990 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Od roku 2020 je pri pozostatkoch kúpeľov osadená vynovená informačná tabuľa. Pred dvomi rokmi pribudla na mieste informačná tabuľa, ktorá ukazuje k iným pamiatkam v okolí.

Villa rustica v Dúbravke
Foto: Google maps

Nenáročná prechádzka

Ak prídete do Dúbravky autom, odparkovať môžete pri OC Saratov a odtiaľ sa vyberiete k dúbravskej Ville rustice pešo. Tento výstup vám zaberie približne 30 minút.

V prípade jazdy MHD vystúpte na zastávke Podvornice a ak pôjdete pešo, cesta zaberie taktiež približne 30 minút. O niečo kratší výstup je v prípade, ak sa vyveziete až na zastávku Štepná alebo Homolova – potrvá približne 20 minút. Kratšou trasou je aj poľná cesta vedúca od Technického skla, kde sa dá doviezť autobusom.

Trasa vedie sídliskom i lesmi. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí nie sú v kondícii alebo príliš nešportujú. V lokalite je zákaz opekania a táborenia.

Villa rustica v Dúbravke
Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk