Tip na výlet: Stupavský kaštieľ pri Bratislave dýcha romantickou atmosférou, jeho park je príjemným miestom na relax

Stupavský kaštieľ a park
Foto: Google maps - koláž Bratislavadeň

Pôvodne vodný hrad si Pálffyovci prestavali na barokové sídlo. Dnes slúži ako Domov sociálnych služieb, no verejnosť sa môže prechádzať v rozľahlom parku.

Máme pre vás ďalší tip na výlet, ak nechcete cestovať priďaleko z Bratislavy. V centre Stupavy je možné bezproblémovo zaparkovať v okolí Hlavnej ulice, dostať sa tam viete aj prímestskou autobusovou dopravou.

Ak ste ešte nenavštívili Stupavský kaštieľ a jeho park, rozhodne toto miesto nevynechajte. Počas roka sa v parku konajú rôzne akcie. Prechádzka v parku je ideálna pre ľudí, ktorí nehľadajú náročnú turistiku a chcú si užiť trochu prírody.

Krátka história

Ako uvádzajú voľne dostupné zdroje, Stupavský kaštieľ sa nachádza v centre Stupavy. Na jeho mieste bol pôvodne vodný hrad, ktorý spomínajú písomné pramene už v roku 1271. Keď sa v polovici 17. storočia vodný hrad dostal do rúk Pálffyovcov, podujali sa na jeho výraznú rekonštrukciu.

Kaštieľ dostal novú tvár, premenil sa na sídlo so štyrmi vežami, kaplnkou a nádvorím. Koncom 19. storočia sa stavba opäť rekonštruovala, inicioval ju gróf Károlyi. Kaštieľ dostal touto prestavbou romantický nádych.

Stupavský kaštieľ a park
Stupavský kaštieľ. Foto: Google maps

Do dvojpodlažného kaštieľa sa vstupuje cez premostenie, pod ktorým bola kedysi vodná priekopa. Kaštieľ bol poškodený počas druhej svetovej vojny a obnovu dokončili na konci 50. rokov. V súčasnosti sa priestory budovy využívajú ako Domov sociálnych služieb.

Stupavský kaštieľ a park
Stupavský kaštieľ. Foto: Google maps

Park s jazierkom

Hoci v kaštieli neprebiehajú prehliadky pre turistov so sprievodcom, verejnosť si môže vychutnať prechádzky v krásnom anglickom parku. Park je národnou kultúrnou pamiatkou a rastú v ňom rôzne cudzokrajné dreviny.

Stupavský kaštieľ a park
Súčasťou kaštieľa je park. Foto: Google maps

Deti sa môžu zabaviť na detskom ihrisku či pumptracku a pozrieť sa dá i zrekonštruovaný mlyn. K dispozícii je občerstvenie v reštaurácii. Už niekoľko rokov vedie parkom taktiež náučný chodník, ktorý vás dovedie až na Biofarmu Stupava.

V parku sa nachádza jazierko, ktoré sa stalo domovom pre vtáctvo a ryby. Z parku sa dá dostať po turistických značkách na hrad Pajštún či do Malých Karpát. Park je otvorený každý deň vrátane víkendov do 21.00 hod.

Stupavský kaštieľ a park
Súčasťou kaštieľa je park. Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk