Tip na výlet v Bratislave a okolí: Toto sú najlepšie turistické rozhľadne v blízkosti mesta

Rozhladne bratislava zaujimavost vylet kolaz.jpg
Foto: maps.google.com , www.facebook.com , www.facebook.com

Prinášame vám prehľad zaujímavých miest na oddych a relax v prírode, odkiaľ uvidíte svet z novej perspektívy.

Rozhľadňa na Americkej lúke

Vrch Kamzík nijak zvlášť netreba predstavovať, tvorí predsa dominantu mesta. Aj v budove Televíznej veže na Kamzíku sa nachádza priestor reštaurácie s výhľadom. Ak sa však vydáte ďalej, po stopách červenej turistickej značky dostanete sa k drevenej rozhľadni. Tá sa nachádza na Americkej lúke v blízkosti televíznej veže Kamzík.

Domáci i turisti tu radi trávia voľné chvíle v prírode. Ľahko sa sem dostanete pešo i na bicykli. Z vrchu rozhľadne sa vám naskytne úžasný výhľad na mesto. Za všetko hovorí aj jej poloha vo výške 380 metrov nad morom a výška rozhľadne je úctyhodných 15 metrov. Rozhľadňa je podľa dostupných informácii otvorená denne v čase od 11.30 do 23.00 hod. a keď zaplatíte vstup, môžete si výhľad z nej vychutnať aj vy.

Rozhladna kamzik americka luka mapy.jpg
Foto: maps.google.com

Rozhľadňa Vrakuňa

Na okraji oddychového miesta v príjemnom mestskom lesoparku vo Vrakuni sa tiež nachádza rozhľadňa. V jej okolí sa nachádza detské ihrisko, lavičky či dokonca ohniská, čím je toto miesto ako stvorené na oddych pre celú rodinu.

Výhodou tejto 16 metrov vysokej rozhľadne je, okrem jej skvostného výhľadu na samotný lesopark, ale i Malý Dunaj, taktiež aj útulný a pomerne rozsiahly altánok. Pri dobrom počasí je vidieť aj Kamzík a časť Malých Karpát. Zaujímavosťou rozhľadne je aj to, že má 6 poschodí na rozhľad či oddych. Na rozhľadňu sa dostanete kedykoľvek a zadarmo.

Rozhladna vrakuna facebook.jpg
Foto: https://www.facebook.com/rozhladna.vrakuna/photos/a.1381817711997315/1381817835330636/?type=3&theater

Rozhľadňa Hrušovská zdrž

Ako už názov rozhľadne napovedá, je umiestnená na brehu zdrže Hrušov pri Čunove. Rozhľadňa nie je prestrešená, je totiž prioritne určená na pozorovanie vodného vtáctva, ale je odtiaľto vidieť aj galériu Danubiana, breh od Bajdel most po Sihoť a tiež aj budovy Areálu vodných športov Čunovo.

Výška rozhľadne je 6 metrov a jej zaujímavosťou je, že má väčšiu vrchnú plošinu s rozmermi približne 4 x 5 metrov, kde sa nachádzajú dve lavice a drevený stolík.

Rozhladna hrusovska zdrz cunovo mapy.jpg
Foto: maps.google.com

Rozhľadňa Veľká Homoľa

Na malokarpatskom vrchu Veľká Homoľa alebo aj „Modranský Kúgel“ je ďalšia obľúbená rozhľadňa. Drevená turistická rozhľadňa Veľká Homoľa je vzdialená od Bratislavy do 40 kilometrov, ale taktiež sa oplatí ju navštíviť. Vrchol rozhľadne vraj dokonca patrí k najvyšším na Slovensku.

Samotná rozhľadňa je vysoká 20 metrov a z jej vrchu uvidíte za dobrého počasia Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, dokonca pri troche šťastia aj rakúske Alpy. Zaujímavé na tejto rozhľadni je to, že na nej nájdete smerové tabuľky s označením lokalít, ktoré vám pomôžu nájsť konkrétne výhľady. Vstup na rozhľadňu je bezplatný a časovo neobmedzený.

Rozhladna velka homola mapy.jpg
Foto: maps.google.com

BONUS Pozorovateľňa vtáctva DUNA

Hoci nejde o rozhľadňu, ale pozorovateľňu, určite stojí za to. Ide o drevostavbu z dielne študentov architektúry, ich učiteľov a profesionálnych subdodávateľov v rámci bilaterálneho projektu Fakulty architektúry STU v Bratislave a Bergen School of Architecture v Nórsku. Pozorovateľňa sa nachádza v blízkosti zdrže Hrušov v interviláne obce Kalinkovo.

Jej meno je príhodné, DUNA, podľa jej tvorcov má evokovať hneď niekoľko významov. V interpretácii slovenského významu má symbolizovať dunu ako prírodný útvar vytvorený vetrom a zároveň je odvodená od rieky, na ktorej leží.

Vďaka tejto útulnej stavbe môžu domáci i turisti pozorovať vodné vtáctvo i okolie vodnej plochy. Návštevníci môžu tráviť čas na jej „streche“ alebo aj v priestore vytvorenom pod ňou. Vstup je voľný a časovo neobmedzený.

Pozorovatelna vtactva duna facebook.jpg
Foto: https://www.facebook.com/dunabirdwatch/photos/a.200162047045017/272897806438107/?type=3&theater

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk