Vodárenská záhrada patrí medzi jedny z najkrajších záhrad v meste. Jej súčasťou sú pitné fontány, detské ihrisko či oddychová plocha.
Cez víkend sa mnoho z nás snaží využiť voľný čas na oddych a regeneráciu síl na nadchádzajúci pracovný týždeň. Ak máte chuť spoznať nové miesto, no nechce sa vám cestovať z Bratislavy, prinášame tip na výlet v rámci mesta.
Na kraji Karlovej Vsi sa nachádza Vodárenské múzeum Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Spolu s Vodárenskou záhradou patria medzi obľúbené miesta rodín s deťmi, mladých či párov.
Technika s prírodou
BVS založila Vodárenské múzeum v roku 2007 a sídli v historických priestoroch prvej čerpacej stanice v Bratislave. Ide o špecializované technické múzeum.
Na ľavom brehu Dunaja vyrástla v roku 1886 prvá čerpacia stanica a spolu so studňou na Sihoti a vodojemom pri hrade tvorila základ vodárenstva v meste. Podzemné zdroje ostrova Sihoť poskytovali pitnú vodu.
Ako sa prepravovala voda? Zo studne na Sihoti sa voda dopravovala pomocou 1,7 km dlhého potrubia do Hlavnej čerpacej stanice v Karlovej Vsi. Následne sa pomocou parných čerpadiel distribuovala do celého mesta, potom do hlavného vodojemu v blízkosti hradu. Bratislavská vodáreň bola riešená ako tlakovo-gravitačný systém.
Areál múzea tvoria tri hektáre. Nájdete tam taktiež Vodárenskú záhradu, Komunitnú záhradu, modernú čerpaciu stanicu pitných vôd so zariadeniami a kanalizačnú čerpaciu stanicu.
Letný bezplatný vstup
Múzeum má expozíciu zloženú z dvoch častí, ktoré sú zamerané na históriu a súčasnosť bratislavského vodárenstva. Počas leta sa dá múzeum navštíviť každý pracovný deň od 9.00 hod. do 14.00 hod. Vstup je zdarma a bez odborných výkladov.
Historická časť pozostáva zo 4 veľkých modelov historických objektov, k nahliadnutiu sú aj virtuálne rekonštrukcie historických objektov. Nechýbajú LED panely s krátkymi filmami.
V podzemných priestoroch múzea sú k nahliadnutiu časti pôvodných armatúr z roku 1912, kedy budova slúžila ako hlavná čerpacia stanica. Súčastou expozície sú i projekčná miestnosť a tzv. izba vodára. Zaujímavou expozíciou je časť vodovodného potrubia zo záhrad vo francúzskych Versailles.
Návštevníci si môžu od roku 2019 prehliadnuť aj vonkajšiu expozíciu múzea. Je zameraná na prezentáciu vodárenskej techniky. Exponáty dopĺňa prírodné jazierko s oddychovým dreveným mólom. Osviežiť sa dá pri pitných fontánach a prírodnom malom amfiteátri. Areál je otvorený od 6.00 hod. do 21.00 hod.
Športové leto v záhrade
Karloveské kultúrne a športové leto, ktoré sa koná už ôsmykrát, prináša pravidelné cvičenia vo Vodárenskej záhrade. Stačí si priniesť len chuť na cvičenie a vlastnú karimatku. Cvičenia trvajú do štvrtka 31. augusta.
Aké športové aktivity vás čakajú? Počas pondelkov sa môžete tešiť o 18.00 hod. na zumbu so Zuzkou. V utorky si o 9.30 hod. prídu na svoje milovníčky latino tancov s Marekom Kličom, o 18.00 hod. sa bude cvičiť zdravý chrbát s Vladom Šuchterom.
Stredy patria nordic walkingu s Ankou a Želkou od 9.00 hod., stretáva sa pri Miestnom úrade Karlova Ves. V ten istý deň sa o 18.00 hod. koná joga s Dianou. Posledným dňom na cvičenie sú štvrtky, kedy sa o 10.00 hod. cvičí taiči a o 18.00 hod. strong nation a circl mobility so Sani Gliganič.