Tipy na kvety a bylinky vhodné na balkón

Hortenzie, muškáty a iné kvety na balkóne.
Foto: Canva

Balkón môže byť skvelým miestom, kde si môžete vychutnať nielen čerstvý vzduch, ale aj rastliny, ktoré sami vypestujete. Tu je niekoľko tipov, ako si vybrať tie správne kvety a bylinky presne do tohto prostredia.

Ak ste ako väčšina ľudí, pravdepodobne netrávite veľa času premýšľaním o svojom balkóne. Možno však robíte chybu – balkón je miesto, ktoré si môžete prerobiť podľa svojich predstáv a tráviť na ňom čas na čerstvom vzduchu bez toho, aby ste museli opustiť váš domov. A ako si lepšie užiť balkón, než keď je zaplnený krásnymi kvetmi?

Ak si nie ste istí, kde začať, nebojte sa. Zostavili sme zoznam tých najvhodnejších rastlín na balkóny a určite si z nich vyberiete také, ktoré najlepšie vyhovujú vášmu priestoru. Okrem kvetov a byliniek sa môžete inšpirovať aj týmito tipmi, ako si zdokonaliť balkón.

Kvety na balkóne.
Foto: Canva

Petúnie

Petúnie sú klasickou voľbou na balkóny. Vyskytujú sa v širokej škále farieb, takže ľahko nájdete odtieň, ktorý sa hodí k vášmu interiéru. Navyše sú nenáročné, takže ich údržbe nebudete musieť venovať veľa času. Pri pravidelnom zalievaní sa vám čoskoro odvďačia žiarivými kvetmi.

Muškáty

Ďalšou z obľúbených volieb na dekoráciu balkónov a terás sú muškáty, známe svojimi sýto farebnými kvetmi a veľmi dobrou odolnosťou voči nízkym teplotám. Táto rastlina uprednostňuje slnečné žiarenie, ale môže rásť aj v tieni, čo je jej nespornou výhodou. Nemá rada priveľa vody, tak pri zalievaní buďte opatrní.

Fialové muškáty na balkóne.
Foto: Canva

Begónie

Begónie majú veľké, často voňavé kvety. Sú dobrou voľbou pre slnečné aj tienisté balkóny, no aby sa im darilo, mali by dostať minimálne 4 hodiny priameho slnečného žiarenia denne (v tieni nebudú tak výrazne farebné). Prežijú i v nižších teplotách a majú veľmi pekné dekoratívne listy, krásne i bez kvetov. Pochádzajú z tropických a subtropických oblastí sveta, preto obľubujú vlhkosť i pôdu bohatú na živiny. Kvitnú až do jesene a sú aj skvelými izbovými rastlinami.

Netýkavky

Impatiens (latinský názov) sú jednoročné letničky, ktorým sa darí na tienistejších miestach. Ich odrody kúpite v rôznych farbách vrátane ružovej, červenej, fialovej, oranžovej a bielej. Potrebujú dostatok vlahy a skvele vyniknú v závesných košíkoch.

Fuchsie

Fuchsie sú dobrou voľbou pre tienisté balkóny. Väčšina z nich kvitne v nádherných odtieňoch ružovej a fialovej, no pri výbere dbajte aj na odolnosť voči teplu, pretože veľa fuchsií prestane produkovať kvety, keď je príliš horúco. Fungujú výborne ako lákadlo pre opeľujúci hmyz, aj ako dekorácia prevísajúca nadol.

Sadenie kvetov na balkóne s mačkou.
Foto: Canva

Cínie

Cínie patria k najjednoduchším kvetom na pestovanie. Roztomilé kvietky v žiarivých farbách okrem iných radostí, ktoré dokážu vyvolať, priťahujú i motýle. Doprajte im pravidelnú zálievku a slnečné svetlo.

Chryzantémy

Chryzantémy milujú slnečné svetlo, takže pre ich pestovanie by mal byť váš balkón orientovaný na juh. Potrebujú tiež priestor a dostatočne široké kvetináčové nádoby, takže ich nevysádzajte spolu s inými kvetmi v tej istej nádobe.

Nechtíky

Pestrofarebné kvety nenáročné na údržbu sú ideálne pre záhradníkov začiatočníkov. Praktickým dôvodom, prečo pestovať nechtíky práve na balkóne je, že ich vôňa odpudzuje neželaný hmyz.

Hortenzie

Hortenzie majú nádherný guľový tvar a sú skvelé ako rezané kvety do vázy na prestretý stôl. Vyžadujú dostatok slnečného svetla a časté zalievanie.

Hortenzie, muškáty a iné kvety na balkóne.
Foto: Canva

Sukulenty

So stále sa zvyšujúcimi letnými teplotami sa môže na vašom balkóne dariť aj teplomilným sukulentom. Na výber máte z celého radu kaktusov, skalničiek a hrubolistých rastlín všetkých tvarov.

Levanduľa

Levanduľu možno považovať za kvet i bylinku zároveň. Jej upokojujúca farba a príjemná vôňa pôsobia ako balzam na dušu, v čerstvom i v sušenom stave. Rastlina má rada piesočnatú pôdu a v črepníku bude tiež nutná drenáž prebytočnej vody.

Harmanček

Kvietky harmančeka nielen nádherne voňajú, ale dajú sa aj nasušiť a použiť na prípravu úžasného bylinkového čaju. Varietou vhodnou na tento účel je tá „nemecká“ (Matricaria recutita). Harmanček pomáha relaxovať, pri podráždenom žalúdku a môže zmierniť aj bolesti pri menštruácii.

Rozmarín

Rozmarín poteší váš pohľad hlbokou zelenou farbou, pošteklí nos jemnou vôňou i chuťové receptory delikátnou arómou. Môžete ho skúsiť tvarovať vo veľkom kvetináči do formy kríčku so zdrevnatenou stonkou, alebo vo viacerých menších pestovať len menšie vetvičky a keď treba, preniesť dnu ako dekoráciu.

Bylinky v kvetináči na balkóne.
Foto: Canva

Šalvia

Šalvia je bylina, ktorá nájde mnohoraké využitie v domácej medicíne i kuchyni. Na balkóne ju umiestnite tak, aby mala dosť slnečného žiarenia. Listy na čaj, varenie, či sušenie zbierajte predtým ako začne kvitnúť – vtedy majú najsilnejšiu chuť.

Bazalka

Bazalku ako jednu z najpopulárnejších byliniek netreba špeciálne predstavovať. K dobrým tipom pre jej úspešné pestovanie patria preferencia spodného zavlažovania (aby ste sa vyhli plesniam), dostatok priameho slnka, pH pôdy od 5,5 to 7,5 a strihanie listov pred kvitnutím.

Bobkový list

Arómu bobkového listu oceníte v chladnejšom období, kedy je skvelou prísadou do výdatných gulášov či iných teplých jedál. Pôsobí aj ako prirodzený repelent proti muškám, moliam a dokonca i myšiam. Rastlina nemá rada silný vietor, ani prílišnú zimu, preto je najlepšie ju ku koncu jesene premiestniť dovnútra.

Z ďalších byliniek vám odporúčame na balkóne pestovať tymián, pažítku, koriander, mätu, oregano, kôpor a petržlenovú vňať.

Teraz, keď už poznáte tie najlepšie kvety a bylinky na balkóny, je čas začať s vlastnou balkónovou záhradou. S trochou plánovania a snahy váš balkón ľahko premeníte na krásnu oázu.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk