Tma ako v rohu, baterky a rozbité chodníky: Takto vyzeral Martinský cintorín na Dušičky

Martinský cintorín
Foto: Čitateľ

Osvetlenie je len na začiatku cintorína či pri vchodoch na cintorín. Ak máte pochovaného blízkeho ďalej, vezmite si baterku či mobil.

Počas prechádzajúcich dní si mnohí z nás pripomínali svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami zapálením sviečky či položením kvetov na hrob. Martinský cintorín v Ružinove patrí medzi najväčšie bratislavské cintoríny.

Ak ste sa však vybrali na tento cintorín podvečer, kedy sa začína stmievať, mohli ste mať problém nájsť hrobové miesto či sa potknúť o výtlky na chodníkoch. Dôvodom bolo chýbajúce osvetlenie.

Ľudia vyťahovali baterky a mobily

Pán Peter bol s rodinou počas uplynulého víkendu na cintoríne po 17.00 hod., kedy už pre posun na zimný čas nie je dobre vidieť. Prichádzali smerom od Maximiliána Hella a dnu vstúpili bránou pri Centrálnom kríži.

Martinský cintorín
Martinský cintorín zahalený do tmy. Foto: Čitateľ

Samotné miesto pri kríži bolo podľa slov Petra ešte dobre osvetlené, pretože tam svietilo verejné osvetlenie a svetlo zo sviečok. Keď sa pohli smerom do uličky, ktorá viedla do strednej časti cintorína, ostali nemilo prekvapení.

„Zrazu ostala tma ako v rohu. Museli sme s manželkou vybrať mobily a svietiť si, aby sme dovideli pred seba. Aj ostatní ľudia vyťahovali mobily, niektorí mali so sebou baterky“ tvrdí.

Martinský cintorín
Martinský cintorín zahalený do tmy. Foto: Čitateľ

Výtlky na chodníkoch

Keď položila rodina kvety na hroby blízkych, pobrali sa k vchodu, ktorý sa nachádza pri Trnavskej ceste. Pri tomto vchode bola viditeľnosť oveľa lepšia, pretože svietilo niekoľko lámp.

Niektorí ľudia sa potkli na chodníkoch, ktoré neboli dobre osvetlené. Tiahli sa nimi hlboké výtlky spolu s prasklinami, ktoré by si zaslúžili po rokoch rekonštrukciu. Podľa Petra mali zabezpečiť osvetlenie v strede cintorína aspoň počas Dušičiek, kedy je oproti zvyšku roka oveľa vyššia návštevnosť cintorína.

Martinský cintorín
Výtlky bolo v tme zle vidieť. Foto: Čitateľ

Cintorín je v správe Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislava. Katarína Šemberová z oddelenia komunikácie a obchodu informovala, že od roku 2020 sa realizovali opravy na cintoríne, ako napríklad spevnenie pôdy pomocou makadamu pri Centrálnom kríži či sa opravila zámková dlažba a povrchy. V roku 2023 sa plánujú opravy ďalších chodníkov a ciest i osvetlenia.

Martinský cintorín
V strede cintorína chýbalo osvetlenie a ľudia si svietili baterkami. Foto: Čitateľ
Martinský cintorín
Cintorín bol pri vchode dobre osvetlený. Foto: Čitateľ

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk