To je rýchlosť: Diviaky sa v Karlovej Vsi rozbehli popri jazdiacom aute

diviaky beh
Foto: Facebook/ Karlova Ves / Dlhé Diely = naša srdcovka, Silvia Ficova - koláž Bratislavadeň

Tentokrát neboli diviaky s celým stádom, ale iba vo dvojici. Viete, akou rýchlosťou dokážu behať?

S príchodom marca sa prebúdza príroda, dni sú postupne dlhšie, počasie krajšie… A bratislavské diviaky sú aj počas tohto ročného obdobia v uliciach mesta. Pravidelne sa vyskytujú napríklad v Karlovej Vsi, a to najčastejšie v okolí Líščieho údolia a na Dlhých Dieloch.

Diviaky strácajú plachosť a v uliciach sa objavujú v noci i cez deň. Dôvodom je najmä hľadanie potravy. Často ich vídať v početných stádach, ktoré sú zložené z dospelých aj mladých jedincov. Neraz narátali obyvatelia v jednom stáde 20 a viac kusov.

Pani Silvia videla zvieratá na Kuklovskej ulici o 22.45 hod. Nešlo však o veľké stádo, práve naopak – nočným sídliskom si vykračovali len dva diviaky.

Zvieratá prechádzali cez prázdnu cestu. Na druhej strane sa dostali na trávnik a z ničoho nič začali utekať. Nešlo o žiadny pokojný poklus, ale poriadny beh. Uháňali na trávniku popri jazdiacom aute. Pozrite si v krátkom videu beh diviakov.

Na sídliskách je väčšinou pre šoférov povolená rýchlosť 50 km/hod., a práve takouto rýchlosťou môže uháňať aj diviak. Ak sa diviak zľakne alebo sa bude chcieť brániť, môže zaútočiť na psa či človeka. Ako sa potom zachovať, keď stretnete na ulici diviaka?

Odporúča sa nerobiť prudké pohyby. Vyhnite sa očnému kontaktu so zvieraťom, pretože by to mohlo vnímať ako výzvu. Následne sa snažte ticho vzdialiť. Ak dôjde k napadnutiu, určite nestojte na mieste a utekajte, pretože samec diviaka váži aj 160 kg a keď sa na vás rozbehne, môže vás vážne zraniť. Vylezte na strom alebo iné vyvýšené miesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk