Ročné príjmy z prevádzkovania toaliet pod hradom Devín sú šesťsto eur, prevádzka však mestskú časť Devín stojí 6 000 eur ročne.
„Ak by mestská časť nedostala peniaze zo solidarity (solidarita je príspevok štyroch veľkých bratislavských mestských častí siedmim malým mestským častiam – poznámka redakcie), rozmýšľame, čo nebudeme robiť. Na hanbu celej Bratislavy si toalety na hrade Devín nebudeme môcť dovoliť prevádzkovať,“ povedala starostka Devína Ľubica Kolková s tým, že to nie je služba Devínčanom, ale mestu, verejnosti, návštevníkom a turistom. Toalety prevádzkuje mestská časť Devín.
Mestské časti príjmy priamo z turistov nemajú, Devínu by však takáto pomoc výrazne zlepšila jeho finančnú situáciu. „Každý rok je tu veľa turistov, ale v slovenských zákonných nastaveniach je to tak, že obce z toho nemajú nič. Nepriamo jedine z dane z príjmov podnikateľov, ktorí v mestskej časti podnikajú. Tí zaplatia štátu daň z príjmov, my dostaneme svoj podiel. Mesto vyberá poplatky za ubytovanie,“ pripomína starostka.
„Časť pozemku, na ktorej sú toalety, je mestská a časť je v našej správe, na rekonštrukcii sme sa preto podieľali spolu. Je to objekt zakopaný v svahu, potrebovali sme sanitu, vyriešiť vlhkosť a toalety sprevádzkovať. Ak nebudeme mať peniaze na veci, ktoré sú pre našich obyvateľov prvoradé, obávam sa, že toto bude prvá vec, ktorú budeme musieť v Devíne zrušiť,“ tvrdí starostka.
Podľa nej počet turistov, ktorí ročne navštívia mestskú časť Devín, nie je známy, mestská časť má len informácie o počte turistov na hrade a tých je za rok približne 100-tisíc. „Ľudí sem však prichádza viac, chodia sem do prírody na prechádzku, na bicykli, začali sem chodiť aj lode, ktoré návštevníkov privezú po Dunaji s bicyklami. Pohyb cykloturistov sa tu zvýšil,“ ukončila Kolková.
Verejné toalety na Muránskej ulici pri hrade zrekonštruovali v marci 2014. Obnova stála 131-tisíc eur, financovalo ich mesto Bratislava spolu s mestskou časťou Devín. Mesto poskytlo dve tretiny z nákladov, jednou tretinou prispela mestská časť. Bratislavskí mestskí poslanci v novembri 2012 na návrh poslanca Svena Šovčíka schválili zmenu v rozpočte a peniaze určené na vybudovanie verejných toaliet v bratislavskom Devíne presunuli na výstavbu ochrannej steny pri Dóme sv. Martina. Pôvodné toalety na Muránskej ceste postavili koncom 60. rokov 20. storočia. Pre zlý technický stav ich však po 20-ročnej prevádzke zatvorili.