Spojiť komunizmus s fašizmom do jedného kontajnera? Možno dobrý nápad, ako upozorniť na neslávne režimy, ktoré na Slovensku už raz boli.
Projekt Totality v kontajneri si môžete na vlastné oči prezrieť na Námestí SNP do soboty 21. októbra.
S myšlienkou netradičnej mobilnej výstavy prišiel Marek Degro, správca nadácie Antona Tunegu. O výtvarnú zložku sa postaral Tomáš Maťo so svojím tímom.
„Ide o mobilnú výstavu s interaktívnym prvkom, kde sa chceme na záver opýtať, ako ľudia vnímali november ‘89. Či sú spokojní so súčasnou zmenou, ktorú si vyštrngali a či chcú zmeniť ešte ďalšie veci. To môžu vyjadriť aj kreatívnou formou. Na poster A1 budú môcť maľovať svoje heslá, prípadne vízie do budúcnosti,“ povedal Marek Degro.
„Tento kontajner, je vyobrazený v podobe dvoch totalitných režimov, ktoré si zažila aj Slovenská republika. Sú to veľmi ťažké režimy a mnoho ľudí má na ne veľmi tvrdé spomienky. Prichádzame s týmto projektom práve v čase, keď vnímame výrazný nárast extrémizmu, najmä medzi mladými ľuďmi. Pre nich sa stáva slovo demokracia už takou samozrejmosťou a na druhej strane si už možno nevážia to, čo majú,“ dodal.
Kontajner je dlhý dvanásť metrov a široký dva a pol metra. V ňom je vyobrazených dvadsaťštyri materiálov s udalosťami, ktoré v čase týchto režimov prebehli. Okrem toho bude v kontajneri inštalovaná televízna obrazovka s krátkymi filmami, ktoré organizátori pripravili v spolupráci s Ústavom pamäti národa.
Do projektu boli oslovení aj politici, ktorí majú podľa Degra priamu príležitosť ovplyvniť úroveň občanov Slovenska. Podporovateľom projektu je aj predseda KDH Alojz Hlina: „V prvom rade som rád, že niečo také vzniklo. My sme taká zvláštna krajina. Nemáme múzeum 17. novembra, ani roku 1969, dokonca nemáme ani ulicu nazvanú po tých udalostiach. Som rád, že vznikla myšlienka s mobilnou výstavou a dúfam, že bude chodiť po Slovensku.“
„Jeden panel je s názvom Vieme, čo sme chceli a sú na ňom dobové plagáty. Ľavé krídlo je voľné, aby sme zistili, čo teraz chcú mladí ľudia. Nech to napíšu a my budeme môcť zistiť, čo chcú. Politici by mali robiť, čo ľudia chcú, a preto by som to chcel vedieť. Možno keď sa budeme pýtať takou interaktívnou formou, tak ich to zaujme.“