Toxická skládka vo Vrakuni: Štát nekoná, nebezpečenstvo rastie a obyvatelia sú ohrozovaní znečistenou vodou

Vrakunska skladka povolenie.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com

Skládka nebezpečných chemických látok medzi bratislavským Ružinovom a Vrakuňou je už roky hrozbou pre celé okolie. Chemikálie prenikajú do podzemných vôd, napriek varovaniam niektorí ľudia zákaz používania vody ignorujú. Štát zatiaľ účinné riešenie nepriniesol.

Bratislava už dlhší čas čelí vážnemu environmentálnemu problému, ktorý sa týka skládky nebezpečných chemikálií medzi Ružinovom a Vrakuňou. Pred viac ako polstoročím sem začali vyvážať toxické látky z bývalej chemickej továrne Chemické závody Juraja Dimitrova. Táto skládka už roky predstavuje hrozbu pre miestne podzemné vody.

Kontaminácia sa postupne šíri do širšieho okolia, vrátane viacerých obcí, kde platí dlhodobý zákaz používania vody zo studní na polievanie a pitie. Napriek jasným varovaniam stále existujú ľudia, ktorí toto nariadenie ignorujú a naďalej pijú vodu, ktorú si čerpajú zo svojich studní. Ako uviedli v reportáži Denisa Cibulková a Lucia Tužáková pre tvnoviny.sk, niektorí zo zasiahnutých obyvateľov dokonca tvrdili, že o zákaze a kontaminácii doposiaľ nepočuli.

Problém sa však netýka iba nevedomosti obyvateľov. Situácia s kontamináciou je komplexná a zahŕňa roky sľubov o odstránení skládky zo strany štátnych úradníkov. Obyvatelia postihnutých oblastí sú čoraz viac frustrovaní, keďže riešenie tohto problému sa neustále odďaľuje.

Hoci minister životného prostredia Tomáš Taraba prisľúbil, že predstaví nový systémový plán na úplnú likvidáciu skládky, konkrétne kroky zatiaľ verejnosti známe nie sú. Riešenie malo byť predstavené do konca júna, no doteraz neboli zverejnené žiadne podrobnosti.

Kým štát naďalej nekoná, obyvatelia obcí ako Rovinka si musia na vlastné náklady zabezpečovať drahé hĺbkové rozbory vody. Cena jedného testu sa pohybuje okolo 8-tisíc eur, pričom sú potrebné aspoň dva testy.

Táto envirozáťaž sa pre nich stáva nielen zdravotným, ale aj finančným problémom. Kontaminácia však zasahuje Žitný ostrov, najväčšiu zásobáreň pitnej vody v strednej Európe, čo z tejto situácie robí nielen lokálny, ale aj národný problém, ktorý je potrebné urýchlene riešiť.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk