Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skládka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
17. novembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Toxickú skládku vo Vrakuni začnú sanovať v druhej polovici roka 2017

Likvidácia toxickej skládky z bývalých závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni bude stáť 20 až 25 miliónov eur, pričom tieto prostriedky sa budú hradiť z operačného programu Kvalita životného prostredia. Po zasadnutí vlády to v stredu povedal Boris Susko, štátny tajomník ministerstva životného prostredia (MŽP), ktoré bude za sanáciu tejto nebezpečnej skládky zodpovedné.

Zodpovednosť MŽP za sanáciu štyroch environmentálnych záťaží v lokalitách, kde bolo zastavené konanie o určení tzv. povinnej osoby, schválila vláda. V prípade vrakunskej skládky musí teraz MŽP predložiť na okresný úrad harmonogram prác podľa už vypracovaného projektu sanácie, nasledovať bude proces verejného obstarávania, pričom s likvidáciou skládky by sa malo začať v druhom polroku budúceho roka. „Všetko závisí na tom, ako bude prebiehať verejné obstarávanie,“ konštatoval Susko.

MŽP už uskutočnilo prieskum skládky a okolitého územia. „Prieskum potvrdil, že sú tam priesaky, ktoré majú vplyv na podzemné vody v tom danom lokálnom území, pričom nie sú ohrozené podzemné vody Žitného ostrova,“ uviedol Susko. Prieskum zistil, že skládka obsahuje veľké množstvo znečisťujúcich látok, ako sú pesticídy, herbicídy či benzény alebo arzén. Vrakuňa preto vydala zákaz používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov. Susko tiež informoval, že projekt sanácie, ktorý bol prerokovaný s miestnou časťou Vrakuňa aj s miestnymi obyvateľmi, počíta s takzvanou enkapsuláciou, čo znamená hermetické uzavretie skládky podzemnými bariérami.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X