Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staré Mesto, Dóm svätého Martina (uprostred vpravo hore) a obchodný dom Dunaj (uprostred vpravo dole). Foto
ilustračné: SITA
27. júna 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Transparency International Slovenskopozitívne hodnotí výber šéfov do mestských podnikov v Bratislave

Za kľúčové považuje Transparency International Slovensko (TIS) vytvorenie výberových komisií, ktoré mali rozhodujúcu úlohu vo filtrovaní kandidátov a kde mali väčšinu nepolitickí a v spoločnosti odborne vážení členovia.

TIS pozitívne hodnotí výber šéfov do mestských podnikov v Bratislave. Výber urobili tento rok už podľa nových pravidiel. Cieľom primátora Bratislavy Matúša Valla bolo predovšetkým transparentné výberové konanie a zvolenie skúsených odborníkov do manažmentu mestských podnikov.

Výber kandidátov za Matúša Valla bol určite kvalitnejší a transparentnejší ako za jeho predchodcu Iva Nesrovnala. Dopredu existovali kritériá a bodovanie kandidátov,“ uvádza TIS na svojej facebookovej stránke.

Za kľúčové považuje TIS vytvorenie výberových komisií, ktoré mali rozhodujúcu úlohu vo filtrovaní kandidátov a kde mali väčšinu nepolitickí a v spoločnosti odborne vážení členovia. „Podobne ako pred štyrmi rokmi, aj tentokrát sme sa bližšie pozreli na transparentnosť výberu šéfov mestských firiem v Bratislave. Veríme, že štátom aj mestami vlastnené firmy by mali viesť odborne aj morálne zdatní ľudia a že najlepšou formou takéhoto výberu je spojenie odbornej komisie s verejným vypočutím,“ uvádza TIS vo svojom stanovisku.

Výberové konaniamali aj slabé miesta

Výberové konania však mali podľa TIS aj slabé miesta. Transparency International Slovensko kritizuje napríklad, že kandidáti nedostali dopredu čerstvé údaje o stave firiem, čím sa vytvárala nerovnosť v súťaži medzi uchádzačmi zvnútra firiem a ostatnými. Kriticky hodnotia aj bodový systém. „Dať váhu vízii pre firmu až 60 bodov zo 100, pričom ju má hodnotiť komisia, kde sa reálne len menšina vyzná v problematike podniku, je nevhodné,“ dodáva TIS.

Celkovo TIS hodnotí výber pozitívne s tým, že lepší výber šéfov mestských podnikov Bratislava ešte nemala. „Dôležité bude nastaviť novým manažérom výkonnostné kritériá, aby vedela verejnosť skontrolovať, ako bude nové vedenie svoje plány reálne napĺňať,“ uzatvára vo svojej správe TIS. Definitívne o nových šéfoch mestských podnikov rozhodnú mestskí poslanci na júnovom zastupiteľstve.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X