Transparency International: Transparentnosť Vallovej kampane vzbudzuje rozpaky, rozhodol sa pre nižšiu mieru transparentnosti

Vallo team bratislava kampan volby.jpg
Reprofoto: www.facebook.com

Predvolebná kampaň sa rozbehla už aj u súčasného primátora mesta. Matúš Vallo zverejnil platené kampaňové video na sociálnej sieti. Avšak tu Transparency International Slovensko (TIS) hovorí o rozpačitosti.

  • Aktualizované o vyjadrenie Matúša Valla

V roku 2018 bol Vallo pozitívne hodnotený za nebývalú mieru transparentnosti, teraz podľa slov TIS jeho kampaň vzbudzuje rozpaky.

Po zmene v legislatíve musel Vallo založiť mestskú stranu Team Bratislava. Tu prichádza kameň úrazu, Vallo rozhodol, že stranícki kandidáti nie sú povinní mať vlastný transparentný účet a rozhodol sa pre nižšiu mieru transparentnosti. Uvádza TIS s tým, že ich hovorkyňa Anna Dvořáková o kampani zo straníckeho účtu.

Tu nastáva problém v tom, že sa jeho kampaň môže miešať s kampaňou strany a jej ďalších kandidátov. Zatiaľ nie je možné na účte strany Team Bratislava identifikovať jediný výdavok, ktorý by súvisel s kampaňou Valla.

Financie od verejnosti

Vallo tiež opäť získava financie aj od verejnosti, podarilo sa mu získať viac ako štvrť milióna eur a to len od súkromných darcov. Strana hovorí o použití v kampani o sume približne 100-tisíc eur. Podľa úvah TIS, mohla strana financie minúť v rámci prípravy strany.

Transparentný účet prípravného výboru však strana už zrušila. Tieto výdavky tak nie sú dohľadateľné,“ dopĺňa TIS.

V predošlých voľbách minul Vallo na kampaň viac ako povoľoval štvrťmiliónový limit, to sa mu podarilo legálne, vďaka trhline v zákonoch. Tento raz plánuje jeho strana investovať do kampane približne 300-tisíc eur, ak sa jej podarí financie úspešne vyfundraisovať. TIS o tom informovala stranícka hovorkyňa.

Kampaňové video

Vallovo video počas jediného dňa podnietilo podporiť stranu viac ako 20 darcov, ktorí podporili stanu takmer troma tisíckami eur. Strana má na účte (k 13. septembru) 64-tisíc eur, čo je spolu s minutými financiami zhruba tretina želanej sumy.

Vallova strana nechcela uviesť štruktúru plánovaných výdavkov v kampani, nakoľko je to podľa nich otázka ich predvolebnej stratégie,“ informuje TIS a dopĺňa: „Spresnili nám akurát to, že Vallo neplánuje bilbordovú kampaň, s výnimkou malých citylightov. Tie sme zatiaľ v uliciach mesta nezaznamenali.

TIS tiež onedlho plánuje zverejniť prvé hodnotenie transparentnosti najväčších kampaní pred jesennými voľbami a Vallo pravdepodobne nebude patriť k najlepším.

Vallova reakcia

Opätovne sa uchádzajúci kandidát na primátora Vallo vylučuje, že by financovanie kampane jeho tímu bolo rozpačité. Tvrdí, že ich postup je úplne transparentný a štandardný, keď politická strana zastrešuje aj kampaň jej lídra. To im mala podľa slov Valla potvrdiť aj štátna volebná komisia.

Z transparentného účtu strany je financovaná moja kampaň a tiež propagácia strany a značky Team Bratislava. Svoje osobné kampane si naši kandidáti zabezpečujú a financujú cez vlastné transparentné účty,“ argumentoval v komentári pod príspevkom TIS.

Doplnil, že nerozumie, prečo z bežného postupu aj napriek komunikácií s TIS hovorí o netransparentnosti. Na to TIS reagovala, že veril v ústretový krok a založenie vlastného transparentného účtu strán. „Pre férovosť súboja o Bratislavu je dôležité, aby hráči dodržali zákonný limit na výdavky a aby to bolo možné verejne skontrolovať. Dvaja najväčší favoriti napokon účtujú kampaň cez stranícke účty a nám nezostáva nič iné len dúfať, že ich kampaň na týchto účtoch bude vidno,“ reagovala TIS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk