Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ludia_citajuci_noviny_pixabay.com_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. februára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.sk

Transparency: Tri štvrtiny mestských novín slúžia ako propaganda samospráv. Novomestské k nim nepatria

Prvý projekt analýzy obsahu mestských novín, resp. periodík samospráv, za ktorým stojí Transparency International Slovensko (TIS), potvrdil, že väčšina z nich funguje ako propaganda samospráv a neinformuje objektívne.

Väčšina slovenských miest a aj mnohé väčšie obce ročne investujú do vydávania radničných periodík desaťtisíce eur. Informujú obyvateľov o samosprávnych témach, ktoré pre komerčné média často nie sú dostatočne atraktívne.

TIS hodnotila užitočnosť, objektívnosť a verejnoprávny charakter novín 83 samospráv. Podmienkou bolo financovanie aspoň piatich čísel miestnych novín za posledné dva roky. V prieskume hodnotili viaceré ukazovatele, napríklad podiel samosprávnych tém, zapájanie verejnosti do budúcich rozhodnutí, anonymitu článkov, propagáciu primátora/starostu či poskytovanie priestoru pre kritické a polemické názory.

„Naša analýza ukázala, že až takmer tri štvrtiny mestských periodík verejnej kontrole skôr škodia. Priemerné skóre slovenských radničných novín dosiahlo iba 45 percent a až 61 z 83 titulov tak nedosiahlo 50-percentnú hranicu, pri ktorej by pozitívne ukazovatele prevažovali nad negatívnymi,“ uvádza správa Transparency.

Ako najprínosnejšie noviny vydávané samosprávou boli ohodnotené mesačníky Hlas Nového Mesta v Bratislave, na druhom mieste sa umiestnili Novinky z radnice v Trnave a na treťom mesačník Život v Hlohovci. Päticu najlepších radničných novín uzatvárajú ružinovské a lučenecké mestské noviny. Išlo síce o najlepšie hodnotené periodiká, avšak ešte stále v nich existuje veľký priestor na zlepšenie vyváženosti.

Ako najmenej prínosné noviny sa podľa prieskumu Transparency ukázali Gemerské zvesti z Rimavskej soboty vydávané každé dva týždne, nasleduje ich informačný občasník Humenské noviny, ktorý podľa organizácie využíva primátorka Jana Vaľová, ktorá je aj poslankyňou NR SR za Smer, na napádanie oponentov, a dvojtýždenník Dunajskostredský hlásnik.

V negatívnych ukazovateľoch ďalej dominujú radničné noviny z Dubnice nad Váhom, Tvrdošína, Nitry, Handlovej, Pezinka, Senice či Fiľakova.

TIS, prieskum
TIS

„Až v 60 percentách z celkového počtu 415 hodnotených čísel sa neobjavila ani jedna polemická zmienka a väčšina týchto titulov vykresľovala dianie v meste i rozhodnutia radnice iba v ružových farbách. Oveľa lepšie to však nebolo ani v drvivej väčšine zvyšných vydaní, alternatívne názory v priemere tvorili iba 1,9 % z plochy venovanej samosprávnym témam. Podobne to vyzeralo aj s článkami o zamýšľaných rozhodnutiach radnice, ktoré obyvatelia ešte môžu ovplyvniť. Celkovo predstavovali iba 2 percentá v rámci samosprávnych tém a takéto zmienky sa vyskytli iba v 34 percentách skúmaných vydaní,“ uvádza Transparency.

V 58 percentách vydaní išlo o nadmernú propagáciu primátorov a starostov. Rekordmanom v nadmernej prezentácii sú noviny košickej mestskej časti Nad jazerom. Len v piatich vydaniach mohli čitatelia fotografiu starostky zazrieť až 69-krát.

Transparency si kladie otázko, ako zvýšiť kvalitu mestských periodík? Jednou z možností je úprava legislatívy. „Jednou z ciest je prijať novelu tlačového zákona po vzore Českej republiky, ktorá stanovila pravidlá založené na princípoch verejnoprávnosti a vyváženosti aj pre periodiká vydávané samosprávou. Tie tak musia poskytovať priestor napríklad aj opozičným poslancom,“ píše Transparency.

„Iba táto zmena však podľa kolegov z Česka zatiaľ v praxi dostatočné zlepšenia nepriniesla. Dôležité sa nám preto javí aj pokračovať v meraní úrovne užitočnosti radničných novín a v ďalšom tlačení na zvyšovanie ich kvality,“ dodáva organizácia.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X