Triedite odpad správne? Nové nálepky vám s jeho triedením pomôžu

Polopodzemné kontajnery
Polopodzemné kontajnery, Foto: Facebook, Ivo Nesrovnal pre Bratislavu

V hlavnom meste čoskoro pribudnú nálepky na viacerých odpadových kontajneroch. Nové nálepky s logom Bratislavy budú obsahovať informácie, čo patrí, respektíve nepatrí do konkrétnej zbernej nádoby. Informácie na kontajneroch tak pomôžu všetkým obyvateľom správne smerovať triedený odpad.

Triedenie odpadu je nepochybne dôležitou súčasťou ochrany životného prostredia. Triedenie je však efektívne len vtedy, ak pre daný odpad použijeme náležitý kontajner. So správnym triedením odpadu majú pomôcť nové nálepky umiestnené na kontajneroch. Nálepky budú obsahovať logo hlavného mesta a informácie, aký odpad do daného kontajnera patrí.

Na nových nálepkách budú uvedené tiež informácie o tom, čo sa s daným druhom odpadu deje ďalej. Takto označené budú nádoby na zmesový komunálny a triedený odpad – papier, plasty, sklo a biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad. Nálepky sa prvýkrát objavili na nových polopodzemných kontajneroch a postupne pribudnú na všetkých ostatných zberných nádobách v hlavnom meste.

Polopodzemné kontajnery
Polopodzemné kontajnery. Foto: Facebook, Bratislava Works

Prekvapujúce informácie

Pri triedení odpadu je nutné dávať pozor na niektoré zásady. Prekvapivé určite je, že medzi papier určený na recykláciu nepatria obaly od vajíčok, rolky od toaletného papiera, použité vreckovky či iné podobné hygienické potreby a znečistený papier. Spomínaný materiál patrí do kontajnerov na zmesový komunálny odpad smerujúci do spaľovne.

Medzi plastový odpad určite nepatria autoplasty, plexisklá, obaly od motorových olejov a farieb či inak znečistené umelé nádoby. Nemal by sa tam nachádzať plastový odpad so zvyškami jedál, biologickým odpadom a ani železné konzervy, ktoré patria do komunálneho odpadu. V spaľovni sa takéto kovové predmety vyťahujú z popola pomocou silných magnetov.

Naopak, okrem samozrejmých PET fliaš je pre plastový odpad vhodné vyčleniť aj rôzne plastové obaly, tégliky od jogurtov, obaly od kozmetiky a plastové tašky. Do recyklovateľného plastového odpadu patria tiež hliníkové plechovky od nápojov.

Medzi sklenený odpad môžete pre recykláciu vhadzovať sklenené fľaše, črepy a vázy. Avšak nepatria tam zrkadlá, autosklo, porcelán, keramika či tabuľkové a laboratórne sklo. A nakoniec biologický rozložiteľný odpad, ktorý smeruje do kompostárne, nezahŕňa odpad z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky a tiež zvieracie exkrementy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk