Trolejbusová doprava oslavuje výročie, návštevníkov čaká bohatý program plný zaujímavostí

Trolejbus dporavny podnik bratislava dpb.jpg
Zdroj: dpb.sk

Sobota bude na Železnej studničke venovaná trolejbusom, Dopravný podnik Bratislava si pripomína 110. výročie trolejbusovej dopravy.

Dopravný podnik Bratislava si v sobotu 20. júla pripomína 110. výročie trolejbusovej dopravy. Miestom konania osláv výročia je Železná studnička. Predchodcom dnešných trolejbusov bola prevádzkou na „Elektrickej automobilovej linke do Vydrickej doliny.“ Pozornosťou od DPB bude, že linka číslo 207 na Železnú studničku bude počas celej soboty jazdiť pre všetkých zadarmo.

Návštevníci podujatia si budú môcť prezrieť dva staršie trolejbusy. Jeden z nich bude mať polep a tým získa vzhľad historického trolejbusu. Práve tento bude DPB, nasadzovať do premávky do konca roka. Pre verejnosť začína podujatie o 10.00 a potrvá do 16.00 hod. V programe je zahrnutá aj výstava fotografií s textom, ktorá je prierezom histórie trolejbusovej dopravy. Taktiež sa nezabudlo na najmenších, pre ktorých bude pripravené posedenie s omaľovánkami aj sladkosťami.

V sobotu bude premávať linka č.207 pre všetkých cestujúcich zadarmo. Vypravíme na ňu 5 rôznych typov, aj historických trolejbusov. Aj takto si chceme pripomenúť výročie trolejbusovej dopravy v našom meste,“ povedal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zaujímavosťou je, že dopravu cestujúcich zabezpečovali v čase začiatkov trolejbusy značky Mercedes Stoll a premávali len do roku 1915, kedy sa premávka na „Vydrickej trolejbusovej dráhe“ zastavila a trať sa zrušila. Premávka bola znovu obnovená v roku 1941 na trolejbusovej linke „M“. Táto linka nahradila rovnomennú autobusovú linku spájajúcu Redutu na Palackého ulici s Hlavným nádražím. V tom istom roku začala premávať aj druhá trolejbusová linka na Patrónku. Bratislavské trolejbusy dosiahli svojho prvého najväčšieho rozmachu v 60. rokoch, kedy jazdilo viac ako 100 trolejbusov na spolu 8 linkách (čísla 11 až 18).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk