Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trolejbus dporavny podnik bratislava dpb.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: dpb.sk
19. júla 2019 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Trolejbusová doprava oslavuje výročie, návštevníkov čaká bohatý program plný zaujímavostí

Sobota bude na Železnej studničke venovaná trolejbusom, Dopravný podnik Bratislava si pripomína 110. výročie trolejbusovej dopravy.

Dopravný podnik Bratislava si v sobotu 20. júla pripomína 110. výročie trolejbusovej dopravy. Miestom konania osláv výročia je Železná studnička. Predchodcom dnešných trolejbusov bola prevádzkou na „Elektrickej automobilovej linke do Vydrickej doliny.“ Pozornosťou od DPB bude, že linka číslo 207 na Železnú studničku bude počas celej soboty jazdiť pre všetkých zadarmo.

Návštevníci podujatia si budú môcť prezrieť dva staršie trolejbusy. Jeden z nich bude mať polep a tým získa vzhľad historického trolejbusu. Práve tento bude DPB, nasadzovať do premávky do konca roka. Pre verejnosť začína podujatie o 10.00 a potrvá do 16.00 hod. V programe je zahrnutá aj výstava fotografií s textom, ktorá je prierezom histórie trolejbusovej dopravy. Taktiež sa nezabudlo na najmenších, pre ktorých bude pripravené posedenie s omaľovánkami aj sladkosťami.

V sobotu bude premávať linka č.207 pre všetkých cestujúcich zadarmo. Vypravíme na ňu 5 rôznych typov, aj historických trolejbusov. Aj takto si chceme pripomenúť výročie trolejbusovej dopravy v našom meste,“ povedal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zaujímavosťou je, že dopravu cestujúcich zabezpečovali v čase začiatkov trolejbusy značky Mercedes Stoll a premávali len do roku 1915, kedy sa premávka na „Vydrickej trolejbusovej dráhe“ zastavila a trať sa zrušila. Premávka bola znovu obnovená v roku 1941 na trolejbusovej linke „M“. Táto linka nahradila rovnomennú autobusovú linku spájajúcu Redutu na Palackého ulici s Hlavným nádražím. V tom istom roku začala premávať aj druhá trolejbusová linka na Patrónku. Bratislavské trolejbusy dosiahli svojho prvého najväčšieho rozmachu v 60. rokoch, kedy jazdilo viac ako 100 trolejbusov na spolu 8 linkách (čísla 11 až 18).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X