Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trolejbus bratislava ilu dpb.jpg
Foto: ilustračné, dpba.blob.core.windows.net

Trolejbusové linky zmenia číslovanie, Dopravný podnik Bratislava avizuje benefity tohto kroku

Od novembra bude označovanie liniek verejnej dopravy jednotné pre trolejbusy aj autobusy.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) chystá veľkú zmenu číslovania trolejbusových liniek. V tlačovej správe o tom informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

Trojciferným číslam trolejbusov po štyridsiatich rokoch odzvonilo. DPB v týchto dňoch chystá zjednotenie číselných radov mestskej hromadnej dopravy (MHD), čím sa jasne odlíši od tej prímestskej,“ uviedol hovorca.

Zmena nastane 1. novembra a prinesie aj ďalší benefit. „Cestujúci si po novom už nebudú musieť pamätať dve rôzne čísla pri denných a nočných linkách jazdiacich rovnakým smerom,“ dodal.

Rozvoj trolejbusovej dopravy

Dopravný podnik plánuje rozvoj trolejbusovej dopravy v hlavnom meste. „Vozidlový park DPB už čoskoro rozšíri o ďalšie kusy hybridných trolejbusov, ktoré nasadí aj na viaceré dnešné autobusové linky a transformuje ich na trolejbusové,“ poznamenal Chlebovec.

Rozdiel medzi trolejbusovou a autobusovou dopravou sa vďaka hybridným vozidlám stiera, preto už nebude viac potrebné rozlišovať autobusové a trolejbusové čísla liniek. Už dnes je štvrtina trolejbusových liniek označovaná v autobusovom číselnom rade – ide o linky 33, N44, N47 a N72.

Od novembra k nim pribudnú aj ostatné trolejbusové linky a označovanie tak bude jednotné pre trolejbusy aj autobusy,“ doplnil.

Nové čísla trolejbusov

Nové čísla trolejbusov budú reflektovať takzvaný systém oblastného označovania liniek, ktorý bol zavedený ešte v rámci zmien MHD v 90. rokoch. Každá časť Bratislavy a regiónu v ňom má pridelené číslo.

Trolejbusová doprava je ekologický variant MHD, ktorý v Bratislave premáva už vyše 110 rokov. Okrem rekonštrukcie a budovania nových tratí máme rozbehnuté aj nákupy viacerých typov vozidiel, ktorými spravíme cestovanie po hlavnom meste príjemnejšie a ekologickejšie. Nové prehľadné číslovanie liniek prispeje k rozvoju trolejbusovej dopravy, keď čoskoro vymeníme autobusy za trolejbusy, ale čísla liniek už meniť nebudeme,“ skonštatoval predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zmena označenia

Hlavným dôvodom, prečo DPB pristupuje ku zmene označovania trolejbusových liniek už teraz, je nevyhnutnosť prenechania číselného radu 201 – 212 pre regionálne linky.

V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel,“ vysvetlil Chlebovec.

Dopravný podnik stanovil polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého aj nového čísla linky.

Pomôžu aj informátori

O zmenách bude DPB informovať aj prostredníctvom informátorov priamo na vyťažených zastávkach a tiež online kampaňou na sociálnych sieťach.

K prečíslovaniu trolejbusových liniek DPB pristúpi už 1. novembra aj vzhľadom na to, že v tomto čase, teda počas pandémie, je v Bratislave výrazne menej turistov a zmenu čísel bude možné zapracovať aj do budúcoročných turistických materiálov,“ uzavrel hovorca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X