Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
SPIŠSKÁ N.VES: 7 divov mesta - Reduta
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
3. div - Secesná budova Reduty. Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Reduta je romantickou secesnou budovou postavenou v r. 1902 - 1905 so štyrmi nárožnými vežièkami. Strechu ukonèuje labu sediaca na lýre, ktorá oznaèuje èas budovy, kde sa nachádza divadlo. Dnes v Redute sídli Spišské divadlo, je tu koncertná sieò, reštaurácia a kaviareò, sídli tu tiež Mestské kultúrne centrum a Televízia Reduta. Na Slovensku sa dodnes zachovalo len osem takýchto historicky cenných divadelných budov. Spišská Nová Ves, 4. septemeber 2010. Foto: SITA/MsU-Miroslav Dibák
18. marca 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, Ilustračné foto: SITA

Tvorba rakúskeho skladateľa Antona Brucknera zaznie v Redute

Kompozície známeho rakúskeho tvorcu hudobných diel, organistu a pedagóga z 19. storočia si vypočujú návštevníci tohtotýždňovej dvojice symfonických koncertov Slovenskej filharmónie.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia

Dve diela Antona Brucknera – Symfónia č. 9 d mol a Te Deum C dur – uvedie Slovenská filharmónia unikátne spolu. Kompozície zaznejú v bratislavskom sídle filharmonikov, v Redute vo štvrtok a piatok o 19. hodine. Publikum oboch symfonických koncertov si ich vypočuje v podaní orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru a štyroch sólistov – Evy Hornyákovej (soprán), Terézie Kružliakovej (alt), Tomáša Černého (tenor) a Petra Mikuláša (bas) – pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta filharmónie Rastislava Štúra, informovala o tom tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.

Symfónia č. 9 d mol je posledným dielom skladateľa, ktorý ju venoval „milému Pánu Bohu“. Anton Bruckner (1824 – 1896) bol dlhé roky organistom v Linzi, neskôr vo Viedni a bol známy pre svoju symfonickú tvorbu i vzťah k improvizácii. „Napriek faktu, že 9. symfónia existuje v podobe troch častí, veľmi často dochádza k pričleneniu oslavného hymnu Te Deum z roku 1884. Údajne samotný Bruckner naznačil takúto alternatívu. Práve túto verziu si vypočujeme v bratislavskej Redute vôbec po prvýkrát,“ dodala Martina Tolstova. Viac podrobností o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X