Tvorba rakúskeho skladateľa Antona Brucknera zaznie v Redute

Kompozície známeho rakúskeho tvorcu hudobných diel, organistu a pedagóga z 19. storočia si vypočujú návštevníci tohtotýždňovej dvojice symfonických koncertov Slovenskej filharmónie.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia

Dve diela Antona Brucknera – Symfónia č. 9 d mol a Te Deum C dur – uvedie Slovenská filharmónia unikátne spolu. Kompozície zaznejú v bratislavskom sídle filharmonikov, v Redute vo štvrtok a piatok o 19. hodine. Publikum oboch symfonických koncertov si ich vypočuje v podaní orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru a štyroch sólistov – Evy Hornyákovej (soprán), Terézie Kružliakovej (alt), Tomáša Černého (tenor) a Petra Mikuláša (bas) – pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta filharmónie Rastislava Štúra, informovala o tom tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.

Symfónia č. 9 d mol je posledným dielom skladateľa, ktorý ju venoval „milému Pánu Bohu“. Anton Bruckner (1824 – 1896) bol dlhé roky organistom v Linzi, neskôr vo Viedni a bol známy pre svoju symfonickú tvorbu i vzťah k improvizácii. „Napriek faktu, že 9. symfónia existuje v podobe troch častí, veľmi často dochádza k pričleneniu oslavného hymnu Te Deum z roku 1884. Údajne samotný Bruckner naznačil takúto alternatívu. Práve túto verziu si vypočujeme v bratislavskej Redute vôbec po prvýkrát,“ dodala Martina Tolstova. Viac podrobností o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk