Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mileticova_7_saleziani_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
13. augusta 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

U saleziánov odhalia v nedeľu pamätnú tabuľu kňazovi Štefanovi Sandtnerovi

V nedeľu u saleziánov v Bratislave na Miletičovej ulici po svätej omši o 9.30 hod. odhalia na priečelí farského kostola pamätnú tabuľu Štefana Sandtnera (1916 – 2006). Slávnosť sa uskutoční pri príležitosti 10. výročia úmrtia tohto saleziána kňaza, básnika, pedagóga, prekladateľa, redaktora a politického väzňa.

Na jar odhalili pamätnú tabuľu Sandtnerovi aj na bytovom dome na Záhradnej 11 v Pezinku, kde prežil najväčšiu časť svojho života.

Štefan Sandtner sa ako básnik radí spolu s menami ako Janko Silan či Svetloslav Veigl do druhej vlny slovenskej katolíckej moderny zo 40. rokov minulého storočia. Keď bol v čase komunistickej totality odsúdený na 15 rokov, ani vtedy neprestal tvoriť poéziu. Jeho tvorba nerezignovala na krásu slova a hĺbku ľudského posolstva, ani na bezprostrednú ľudskú komunikatívnosť. Prvé dve jeho zbierky, Noctes et dies a Malí adorátori, vyšli v Ríme v rokoch 1966 a 1983. Na Slovensku mu vyšlo v 90. rokoch ďalších osem zbierok, medzi nimi Stromy, Žalár môj žaltár, Vtáčia symfónia. V roku 2003 mu prezident Rudolf Schuster udelil medailu prezidenta republiky za celoživotnú literárnu tvorbu, vo februári 2006 mu Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska udelila cenu Fra Angelico, a v tom istom roku dostal aj pamätnú medailu Spolku slovenských spisovateľov za významný prínos v rozvoji slovenskej literatúry.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X